Teftiş: Yeni albümler

Taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzunuz geldi.

Yazı: Berk Kula, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Gizem Winter

pjimage (55)

Anderson .Paak – Oxnard
(Aftermath)

Son yıllarda girişiyle beni en çok heyecanlandırmış albümlerden biri kesinlikle Oxnard. “The Chase”, “Headlow” ve Kendrick Lamar ile beraber yaptıkları “Tints”; Daft punk, Pharrell Williams ve Snopp Dogg’un müziğe baktığı tepelerden altyapılar, harika bas cümleleri, tonları ve vokal yapıları ile bahsettiğim etkileyici girişin mimarları oluyorlar. “Who R U” ile beraber biraz daha keskin bir hâl alıp, günümüzdeki hemcinsleri ile aynı dili konuşmaya başlaması beni azıcık şaşırtsa da albüm, hem Snop Dogg, Kendrick Lamar, Dr. Dre gibi ağır konuklarıyla hem de müzikal yapısıyla  bu dünyaların prodüktörlerine uzun vadede kesinlikle ilham verecek. B.K.

The Smashing Pumpkins – Shiny and Oh So Bright
(Napalm Records)

“Knights of Malta” ilk çalmaya başladığı anda “Aman tanrım, evrendeki tüm rock’n’roll gruplarının varacağı son nokta bu sular mı acaba?” hissiyle panik yaratsa da “Travels” ile yavaş yavaş ısınmaya başlayan ekip, “Solara” ile köklerimizi unutmadık ve bu topraklar hâlâ verimli diyor âdeta. Her zamanki gibi harika davullar, vokale hizmet edecek şekilde tonlanmış gitarlar ve köşeli müziğe rağmen pamuksu bir Billy Corgan. Bir de “Marchin’ on” ve “Seek and You Shall Destroy”un giriş riffleri ağız sulandıracak kadar güzeller. Çekinmeden şiddetle tavsiye. B.K.

Deena Abdelwahed – Khonnar
(InFiné)

2016 yılında yayınladığı ilk EP’si, ardından yayınladığı miksteypler ve dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği canlı performans ve DJ setleriyle ilk albümü için büyük bir beklenti yaratmış oldu Deena Abdelwahed. Dans müziği estetiğini benimseyerek kimi zaman soyut katmanların oluşturduğu büyüleyici bütünler kimi zaman da dikkat çekmek istediği sosyal travma ve problemlere dair nüansları ustalıkla serpiştirdiği sekanslar yaratan Abdelwahed, ilk albümü Khonnar ’la beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Her detayıyla titizlikle kurgulandığını belli eden albüm, Tunuslu müzisyenin günümüz dünyasındaki mülteci krizi, cinsiyetçilik ve dünyanın Arap toplumlarını algısı üzerine ayrıksı sesleri kullanarak yarattığı güçlü bir haykırış. C.K.

Bu albümleri de atlamayın:

pjimage (56)

Josephine Foster – Faithful Fairy Harmony
(Fire Records)

Lowkolos – Vis Inertia
(Bağımsız)

Hen Ogledd – Mogic
(Domino)