Aşırı sağ grupların düzenlediği Boston Heteroseksüel Onur Yürüşü’ne nefret damga vurdu

Boston’da geçtiğimiz hafta sonu aşırı sağ ve ırkçı topluluklar tarafından düzenlenen Boston Straight Pride Parade (Boston Heteroseksüel Onur Yürüyüşü) beklenildiği gibi oldukça az kişinin katılımıyla, ancak epey olaylı geçti.

Birkaç yüz katılımcının ve sayısı bini bulan protestocuların katılımıyla gerçekleşen Boston Straight Pride’da katılımcıların Trump yanlısı ve ırkçı sloganları, Trump’ın Amerika Meksika sınırına duvar örme projesini destekleyen pankartlar dikkat çekti. Yürüyüşü organize eden Super Happy Fun America grubunun Amerika’nın ırkçı ve aşırı sağ söylemleri ile tanınan Resist Marxism ve Proud Boys gibi gruplarla olan yakın bağları göz önüne alındığında bu durum pek şaşırtmasa da yüzlerce polisin güvenliği sağlamak için katıldığı ve 36 kişinin gözaltına alındığı yürüyüşte protestocularla yürüyüşü yapanlar arasında çıkan sayısız kavga önlenemedi.

Yürüyüşün organizatörü SHFA grubu pek çok sponsor ve temsilcinin kendilerini reddetmesine rağmen yürüyüşü her yıl düzenlemeye devam edeceklerini açıkladı. Yürüyüş ve gösteri temel hakkına müdahale edemeyeceklerini açıklayan Boston valisi ise yürüyüşe olan tepkisini Twitter’da şu sözlerle belirtti:

 “Straight Pride etkinliği Boston’un ulusal eşitlik hareketindeki önemli rolüne gölge düşüremeyecek. Biz sivil hak mücadelesindeki lider rolümüzü korumaya devam edeceğiz. Gelin hep beraber nefrete sırtımızı dönmeye ve seslerimizi sevgi mesajını yaymak için kullanmaya devam edelim.

Yükleniyor...