Ayvalık Uluslararası Film Festivali eylülde başlıyor

Tarihi, kültürü ve mimarisiyle kültür sanat etkinlikleri için benzersiz bir lokasyon olan Ayvalık, bu sene Seyir Derneği tarafından düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali‘ne ev sahipliği yapacak.

Uzun yıllar İKSV bünyesinde sürdüğü kariyerinin ardından, son olarak Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Azize Tan, Seyir Derneği’nin kurucusu ve yeni festivalin de direktörlüğünü üstleniyor. Alanında deneyimli isimleri bünyesinde barındıran ve desteğini yerelden alarak, üretimlerini kolektif güçle gerçekleştirecek Seyir Derneği; başta Ayvalık olmak üzere birçok bölgede kültür sanat faaliyetlerine devam ederek uzun soluklu olmayı hedefliyor. 

Herhangi bir yarışma bölümü içermeyerek Türkiye’deki diğer film festivallerinden ayrışan Ayvalık Uluslararası Film Festivali, film gösterimlerinin yanı sıra çeşitli söyleşi ve panelleri de programına dâhil edecek. Dayanışma ruhuyla ortaya çıkan ve genç katılımcılarla yürütülecek projeleri odağına alacak festival, sinema öğrencilerinin sektörde deneyim kazanması için kapı aralarken; Ayvalık dışında çeşitli bölgedeki sanat oluşumlarıyla da iş birliği yürütecek.

Büyük kentlerdeki deneyimleri yereldeki üretime aktararak, etki alanını genişletme niyetindeki oluşumun bu sene ilk durağı Diyarbakır olacak. Seyir Derneği, Ayvalık’ta başlayacak organizasyonun bitiminde Diyarbakır’da kapsül bir etkinlikle festivale devam etmeyi düşünüyor. Daha fazla sanat kuruluşuyla işbirliği içinde olmak ve sinema öğrencilerine ulaşmak isteyen kuruluş, bazı gösterimlerini Urla’da da devam ettirmeyi planlıyor.

Henüz programına dair detaylı bilgi paylaşılmayan festivalin 16-21 Eylül tarihlerinde düzenleneceğini ekleyelim. Gelişmeler, sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir.

Yazı: Ezgi Oğraş