Bant Mag. No:29'dan // Bu ay ne izlesem?

Sinemaseverlerin İstanbul Film Festivali coşkusuna kapılacağı nisan ayında, vizyon son aylardaki heyecanın bir tık gerisinde kalsa da, sevilen yönetmenlerin merakla beklenen son filmleri vizyonda yerini alıyor.

AYIN FİLMİ:

THE GRAND BUDAPEST HOTEL
18 Nisan

* Wes Anderson’ın uzun süredir görseller, poster çalışmaları ve fragmanlarla, yasaklanan ve yasaklanmayan hemen her sosyal medya sitesinden fırlayan son filmi nihayet bu ay, İstanbul Film Festivali’ndeki galasının ardından gösterime giriyor.

* Anderson’ın filmlerinde her daim görmeye alıştığımız Owen Wilson, Bill Murray, Jason Schwartzman ve son birkaç filminde arzı endam eden Tilda Swinton, Adrien Brody, Harvey Keitel, Jeff Goldblum, Edward Norton, Willem Dafoe ile yönetmenle ilk kez çalışan Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Matthieu Amalric, Tom Wilkonson, Jude Law ve Lea Seydoux filmin kalabalık oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

* İlk kez Berlin Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan ve Altın Ayı için yarışan film, uzun süre favori gösterilse de Altın Ayı’yı alamadı. Ancak festivalden Büyük Jüri Ödülü ile ayrıldı.

* Anderson’ın alıştığımız rengârenk dünyasından pembe ve mor renklerin hâkim olduğu filmde, kostüm departmanının başında The Life Aquatic with Steve Zissou ve The Darjeeling Limited’da olduğu gibi yine Oscar ödüllü Milena Canonero var.

* Filmde Ralph Fiennes’ın canlandırdığı M. Gustave rolü için yönetmenin ilk tercihi Johnny Depp’ti. Tilda Swinton’ın yaşlandırma makyajıyla oynadığı Madame D. rolü ise Agatha Christie uyarlamalarından tanıdığımız Angela Lansbury tarafından canlandırılacaktı.

* Filmin müzikleri Fantastic Mr. Fox için hazırladığı müziklerle Oscar adayı olan ve Moonrise Kingdom’ın da ses bandını seslendiren Alexandre Desplat’a ait.

* Bu film, aynı insanlarla uzun yıllardır çalışmayı seven Anderson’ın Bill Murray ve Owen Wilson’la yedinci işbirliği.

Filmin oyuncu kadrosundaki dört Oscar ödülü sahibi oyuncu:

The Grand Budapest Hotel’in oyuncu kadrosu toplamda 14 Oscar adaylığına sahip oyunculardan oluşuyor. Bunlardan üçü oyuncu, biri yapımcı olarak bu ödülün sahibi olmuştu.

– F.Murray Abraham (Amadeus, en iyi erkek oyuncu)
– Adrien Brody (The Pianist, en iyi erkek oyuncu)
– Tilda Swinton (Michael Clayton, en iyi yardımcı kadın oyuncu)
– Fisher Stevens (The Cove, en iyi belgesel)

Wes Anderson’ın renklerin hâkimiyetindeki beş filmi:
Yönetmenin sinemasında hemen her film, birkaç rengin hakimiyetindedir. İşte mevzubahis filmler ve renkleri…

-Moonrise Kingdom (2012) – sarı, yeşil, mavi
-Fantastic Mr. Fox (2009) – sarı, turuncu, kahverengi
-The Darjeeling Limited (2007) – yeşil, kahverengi, sarı
-The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) – sarı, yeşil, kırmızı
-The Royal Tenenbaums (2001) – kırmızı, pembe, kahverengi

Yazının devamını okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Yazı: Melikşah Altuntaş – İllüstrasyon: Can Çetinkaya