Bant Mag. No:40'tan // Mobil, özgün, herkesin: ‘’H-art Collective’’

“Mobil” devrimden bu yana sokak fotoğrafçılığı kendi hâlinden bir hayli memnun gözüküyor. Kameralarını bir kenara bırakıp akıllı telefonlarıyla sokak fotoğrafçılığı yapmakta karar kılmış dört kişiyi bir araya getiren H-art Collective, bu anlamda motivasyonunu manifestosunda da belirttiği gibi, “Mobil cihazların kolayca ve herkes tarafından kullanılmasının sadece belli kişiler tarafından üretilen fotoğrafın herkes tarafından üretilmesine olanak sağlamasından” alıyor. H-art Collective’in çekirdek dörtlüsünden Sevil Alkan bu oluşumun detaylarını ve ileriye yönelik planlarını anlattı.Röp: Melodi Gülbaba

H-art Collective fikri tam olarak nasıl ortaya çıktı ve bu dörtlü nasıl bir araya geldi? H-art dışında neler yapmaktasınız?
Grup üyelerinden biri olan Emrullah’la Instagram üzerinden tanıştık. Birlikte fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya başladık. Sonrasında ortak projeler yapalım fikrini tartışırken bir kolektif kurup, diğer fotoğrafçılarla çalışmalarımızı birleştirmeye karar verdik. Kolektif bu şekilde kuruldu. Sonra aramıza İlknur ve Hakan katıldı. Hakan kamuda çalışıyor, İlknur bankacı, Emrullah şu anda çalışmıyor, ben de mimarım. Farklı çevrelerden dört insan bu sayede bir araya geldi diyebilirim.

Bu dörtlü arasında herhangi bir iş bölümü veya belirli kurallar var mı? Kısacası kolektifiniz nasıl işliyor?
İşbölümü bir şekilde kendiliğinden gelişti. Çok net kurallarımız yok. Yapacağımız aktivitelerle ilgili devamlı iletişim hâlindeyiz. Kararları hep birlikte alıyoruz. Tabii ileride grup büyürse daha düzenli bir işbölümüne ihtiyacımız olacak.

Instagram hesabınızda paylaştığınız fotoğraflar sizin çektiğiniz fotoğraflar olmasına rağmen#hartcollective hashtag’inde inanılmaz fazla fotoğraf paylaşılmış. Bu işin buralara geleceğini tahmin ediyor muydunuz?
Evet, hiç beklemiyorduk açıkcası. #hartcollective etiketi altında çok fotoğraf paylaşıldığı için, biz de her pazar günü paylaşılan fotoğraflardan iki tanesini @hartcollective Instagram hesabında yayınlıyoruz.

Kolektif denince akla ilk olarak herkesin katkıda bulunabileceği bir iş olabilirmiş gibi geliyor. Bu dörtlüdışında H-art’ta fotoğraflarının paylaşılmasını isteyenler ne yapıyorlar ya da size katılabilirler mi?
Evet aynen öyle. İleride kolektife başka fotoğrafçı arkadaşların katılmasını planlıyoruz. H-art’ta fotoğraflarının paylaşılmasını isteyenler, Instagram’da fotoğraflarını paylaşırken #hartcollective etiketini kullanabilirler. Fotoğraflar arasından seçim yapıp, yayınlıyoruz.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:40’a ulaşabilirsiniz.