Bant Mag. sordu, Umman Türkoğlu cevapladı

Umman Türkoğlu’nun Torun’daki ilk kişisel sergisi Yalan Burda, 3 Ocak’a kadar uzatıldı. ‘Yalan’ kavramını merkezine yerleştirerek epey sürreal görünen resimler yapan Umman Türkoğlu’na serginin hazırlık süreciyle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.


Seni daha çok yaptığın müzikle tanıyoruz. Yalan Burda‘daki işlerin ve müziğin arasında ne gibi benzerlikler görüyorsun?

Birden fazla disiplin ile uğraşmanın negatif nihayetlerinden biri olsa gerek… Yalan Burda bir yana, yaptığım görsel işlerle kâh sonolojik, kâh müzikal işlerim birbirlerini takip ediyor, birbirini gözlüyor ve arsızca birbirlerinden besleniyor. Benzerlikten ziyade bir birliktelik mevcut.

Yalan Burda bildiğim kadarıyla ilk kişisel sergin. Senin için nasıl bir deneyim oldu?

Dürüst olmam gerekirse (ki gerekmiyor aslında) sergi süreci bir buçuk seneyi kapsayan bazı meşakkatler ve mucizeler sonucunda benim var olmayan beklentilerime tezat hem kendim hem de izleyicelerim için rahatsız edicilikle beraber alışılmadık bir anlayış ve samimiyet ile geçti. Cidden herkese çok müteşekkirim.

Sergideki işlerin çıkış noktası ne oldu? Yalan kavramını işlemeye nasıl karar verdin?

Bir söylemin gerçeklik, değeri ve hassasiyeti salt üfürükçünün hal-i ruhiyeti ile alakalıdır. Hem dürüst hem de dürüst olmayan biri eşit derecelerde doğru olanı söyleyebilir, ama yalan da söyleyebilir. ‘İkisinden birileri yalan söylüyorsa gerçeklikle bağdaşık bir şeyden mi bahsediyordur yoksa yalan mı söylüyordur? Yoksa arada kendi kararını vermeden önce kendini mi kandırıyordur?’ gibi bir soru sorma girişimi. Hem kendime, hem etrafımdakilere.

Yeni yılda Umman Türkoğlu’nu neler bekliyor? Müzikal ve görsel olarak planladığın yeni projelerin var mı?

2013 senesi benim için oldukça prodüktif geçti. Yakınlarda Külah’ta yapmayı düşündüğümüz bir sergi fikri daha var. Onun yanında side-project’lerim ve kendi solo albüm misillemelerim, hobara git gide sessiz ama tehlikeli bir şekilde fokurduyor. Fokurduya dursun zaten. Ben plan yapmadıkça fışkırıyor hepsi.