Adaletsizliğin farklı biçimleri Yazdıklarıma Bakma sergisinde

Tuluğ Özlü, Utkan Akçay ve Okyanus Çağrı Çamcı’nın şiddete maruz kalanları odağına alıp onların hikâyelerini dinlemeye adanan ortak projesi Yazdıklarıma Bakma, 14 Mayıs’ta KOLİ Art Space’te başlıyor.

Advertisement

Sesleri eril kalabalıkların gürültüleri içinde eriyerek yok olan, konuşsa da duyulmayan, dinlenmeyen ya da göz ardı edilen, kendi kelimelerini yutmaya zorlanan, sesleri ağızlarında hapsedilen kadınların, transların, cinsiyet üzerinden ötekileştirilen bireylerin anlattıklarına, sözlerine kulak vermeye çalışan bir proje olarak tarif ediliyor Yazdıklarıma Bakma. Ekip, “Şiddetin, kadın ve trans cinayetlerinin gün geçtikçe arttığı, örtbas edildiği, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği Türkiye’de bu anlatıları açığa çıkarmak, susturulanların yanında durmak adına projenin her yeni sergisinde adaletsizliğin farklı biçimlerine odaklanılacaktır.” demekte.

Sergi, Tuluğ Özlü’nün açık çağrı ile ulaştığı kişilerin yazdığı mektuplar ve yaptığı röportajlardan oluşan bir arşiv çalışması niteliğinde. Öte yandan Utkan Akçay’ın ürettiği; yaşadığı tecrübeleri, kendilerine söyledikleri bahaneleri, sıkıntılarını aktaran insanların seslerinin birbirine karıştığı ses yerleştirmesi mekânda hem baskın olarak duyuluyor hem de duvarlara yerleştirilen kulaklıklar röportajların tamamını dinlemeye olanak tanıyor. Ayrıca serginin açılış günü Okyanus Çağrı Çamcı, bu seslerden yola çıkarak bir performans gerçekleştirecek ve performans boyunca mekânın camlarına yazdığı, karaladığı, yapıştırdığı, işlediği tüm dışavurumlar sergi boyunca görülebilecek.

Yazdıklarıma Bakma; 28 Mayıs’a dek çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 13.00 – 18.00 arası ziyaret edilebilecek.