Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 4 Ekim’de başlıyor

Bu yıl 4-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ni buradan duyurmuştuk. Hafta sonu başlayacak festivalin programının tüm detayları açıklandı ve biletler satışa çıktı.

Festivalde toplam 58 yapım, “Ne İçeride Ne Dışarıda”, “Babaların Günahı”, “Ortak Gelecek”, “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler”, “60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?” ve “Çocuklar İçin Sinema” başlıklı altı bölümde gösterilecek.

“Babaların Günahı” adlı Türkiye sineması seçkisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sadece son dönemin öne çıkan uzun metraj sinema filmlerinden oluşmuyor. Seçkide Türkiye prömiyerini Ayvalık Film Festivali’nde yapacak iki kısa film var. İlki Arda Çiltepe’nin bu yıl Locarno Film Festivali’nde ödül kazanan Siyah Güneş’i, ikincisi de Ceylan Özgün Özçelik’in yönettiği ve Sitges Film Festivali’nin ardından ilk kez Ayvalık’ta gösterilecek Cadı Üçlemesi 13+ adlı filmi. Bu filmlerin yanı sıra dün sona eren Adana Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni dallarında ödüle layık görülen Nuh Tepesi, En İyi Kurgu (Ali Aga) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Füsun Demirel) ödüllerini alan Görülmüştür, En İyi Kadın Oyuncu (Funda Eryiğit) ve En İyi Sanat Yönetmeni (Devrim Öner Ünal) ödüllerini alan Aden, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Serdar Orçin) Ödülü’ne layık görülen Uzun Zaman Önce; En İyi Erkek Oyuncu (Alican Yücesoy) ve En İyi Senaryo (Kıvanç Sezer) dalında ödüllendirilen Küçük Şeyler ve Yılmaz Güney Ödülü’yle beraber En İyi Müzik Ödülü’nü ve SİYAD’ın Cüneyt Cebenoyan’ın anısına verdiği En İyi Film ödüllerini alan Kraliçe Lear (Pelin Esmer) Ayvalık’ta izleyiciyle buluşacak. Gösterimlerin hepsinin ardından yönetmenin ya da film ekibinin katılımıyla kısa sohbetler de yapılacak.

“Ne İçeride Ne Dışarıda” seçkisi, Brezilya’dan Gürcistan’a, Almanya’dan İsrail’e aile ve toplum baskısına karşı mücadele edenleri, 21. yüzyılın türlü türlü adaletsizliğini, dayanışma hikâyelerini ve kendine has bir mizaha sahip filmleri kapsıyor. Bu bölümde bu yılın çok konuşulan yapımları Parazit, Eş Anlamlılar, Sonsuzluk Üzerine, Görünmez Yaşam, Üzgünüz Size Ulaşamadık, Onun Adı Petrunya, Genç Ahmed ve Hain’in yanı sıra Bal Ülkesi, California Dreaming ve Jim’le Tanışmak gibi güçlü belgeseller de yer alıyor.

Festival kapsamında Yunanistan’ın yeni sinemasından örnekler de “Ortak Gelecek” başlığı altında gösterilecek. Seçkide son dönem Yunanistan sinemasının parlak örneklerinin yanı sıra yerel bir hikâyeden yola çıkarak iklim adaleti, ekolojik denge gibi evrensel konulara dair söz söyleyen yapımlar da var.

Film izleme biçimini sinema salonundaki beyaz perdeden evin salonunda bilgisayar ekranına ya da insanların çoğunluğunun elinden düşürmediği küçük kara kutulara, cep telefonlarına taşıyan 21. yüzyıl sinemayı nasıl etkiliyor? “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı bölüm David Cronenberg’in EXistenZ’inden Suhaib Gasmelbari’nin Ağaçlardan Bahsetmek’ine, David Lynch’in Mulholland Çıkmazı’ndan Ahmet Çadırcı’nın Renkli-Türkçe’sini de barındıran yedi filmlik bir seçkiyle ve iki panelle bu soruyu tartışmaya açacak.

Festival süresince her akşam Ayvalık’ın bir mahallesinde açıkhava gösterimi yapılacağını da ekleyelim. Açıkhava gösterimleri kapsamında Armutçuk Düğün Alanı, Eski Kız Meslek Lisesi Bahçesi, Yeni Mahalle Düğün Alanı mekân olarak kullanılıyor. Michael Cacoyannis’in özgür ruhlu bir kadının hikâyesini anlattığı Stella filmi, Eski Köyü Pazarı Meydanı’nda izlenebilecek.Festivalin kapanışını ise Cunda Pazar Meydanı’nda gösterilecek, yarış atı Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatan Bizim İçin Şampiyon yapacak. Filmin yönetmeni Ahmet Katıksız ve oyuncular Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan gösterimin ardından izleyicilerle buluşacak.