Beanie Feldstein’lı “How to Build a Girl”ün ilk fragmanı

IFC Films, İngiliz gazeteci Caitlin Moran’ın yarı-otobiyografik romanından uyarlanan How to Build a Girl filminden ilk fragmanı yayınladı. Lady Bird (2017) ve Booksmart (2019) filmlerinden de aşina olduğumuz Altın Küre adaylığı bulunan Beanie Feldstein, filmde genç ve çömez bir gazeteciyken kendini Dolly Wilde isimli ünlü bir rock müzik eleştirmenine dönüştürmeyi başaran Johanna Morrigan karakterini canlandırıyor. 

Caitlin Moran’ın çok satan romanı How to Build a Girl, çılgın, komik ve özgün bir genç karakterin gözünden büyümenin sancılı süreçlerini anlatırken küstah, seksi ve dokunaklı bir anlatımla bir yaş komedisi de sunuyor. Filmin baş karakteri 16 yaşındaki Johanna Morrigan, dört erkek kardeşi ve çılgın ebeveynleriyle yaşayan, hayal dünyası çok geniş bir ergen. Evdeki düzenli yaşamından ayrılmak ve hayallerini yaşamak istiyor. Haftalık bir dergide bir indie-rock grubu üzerine ciddiyetle kaleme alınmış bir yazı yazar. Başlarda fırçalansa da Johanna, saygıdeğer ve memnun edilmesi imkânsız rock eleştirmeni Dolly Wilde olarak kendini yeniden var eder ve 90’ların rock müzik sahnesinin zirvesine çıkar. 

Filmde kritik olan, Johanna’nın istediği hayatın gerçekte bu olup olmaması ikilemi. Bir anda değişen hayatı onu ezmeye başlayınca yıkıcı bir varoluşsal sorgulamaya girmesi de kaçınılmaz olur. Gerçekte aradığı ve istediği yaşam bu mudur?

Coky Giedroyc tarafından yönetilen filmin senaryosu da Caitlin Moran’a ait. Filmin oyuncu kadrosunda Beanie Feldstein’in yanı sıra Alfie Allen (Game of Thrones), Paddy Constantine (Hot Fuzz), Chris O’Dowd (Bridesmaids) ve Oscar ödüllü oyuncu Emma Thompson (Love Actually) da yer alıyor. 

Yazı: Işıl Saykan

Yükleniyor...