Beastars final sezonuna ilk bakış

Yazı: Melis Tire

Paru Itagaki’nin aynı isimli manga serisinden uyarlanan Netflix’in anime dizisi Beastars, 2021’de yayımlanan ikinci sezon ile sona ermişti. Aynı yılın sonlarında sürpriz bir şekilde üçüncü ve son sezonunda yolda olduğu açıklanmıştı. Anime Japan 2024 kapsamında gerçekleşen panelinde Beastars final sezonunun iki kısım hâlinde yayımlanacağı duyurulmasını ardından ilk fragman da paylaşıldı.

Birçok eleştirmenin “yetişkinlere yönelik Zootopia” olarak tanımladığı hikâye, insan biçimindeki hayvanların bulunduğu bir okulda Legoshi adlı bir kurdun, sınıf arkadaşlarından birinin cinayetini araştırması üzerine kurulu. Yapımını Studio Orange’ın üstlendiği serinin ilk iki sezonunda olduğu gibi Shinichi Matsumi ve Nanami Higuchi ikilisi yönetmen ve senarist görevlerini üstleniyor. Henüz net yayın tarihi belli olmasa da Beastars final sezonunun ilk kısmını yakında izleyeceğiz anlaşılan. Paylaşılan ilk sinopsis şu şekilde:

“Okulda sınıf arkadaşını yiyen suçluyla yaşadığı savaşın ardından Legoshi okulu bırakmaya karar verir ve Beast Apartmanı’nda yalnız yaşamaya başlar. Rouis prestijli bir üniversiteye girer ve babası Ogma ile yüzleşmeye karar verir. Haru, kampüs hayatının tadını çıkarmaya çalışırken birçok zorlukla da uğraşır. Bu arada şehirde cinayetlerde bir artış görülür. Tüm ipleri elinde tutan iğrenç suçlunun dişleri Legoshi ve diğerlerine yaklaşmaya başlar…”

Beastars manga serisi hakkında

Japonya’da 75 yıldır yayımlanan Akita Shoten dergisinde başlayan Beastars macerası, 196 bölüm sürdü. İngilizce versiyonu, Viz Media tarafından 2019-2023 aralığında yayımmlanan serinin bugüne dek 8 milyondan fazla kopya sattığı biliniyor. 

Manga dünyasının prestijli Manga Taishō (Cartoon Grand Prize) ödülünü kazanan ilk Akita Shoten yayını olan Beastars ve yaratıcısı Paru Itagaki, bugüne dek Kodansha Manga Award ve Japan Media Arts Festival gibi platformlardan da çeşitli ödüllere layık görüldü.