Grisi olmayan siyah beyaz ilişkiler: Beni Sevenler Listesi üzerine

İlk uzun metrajı Kar’da iki kardeş üzerinden Antalya’daki bir grup lise öğrencisinin deneyimlerini sözünü sakınmayan, cesur bir üslupla işleyen; yurt içi ve yurt dışı çeşitli festivalleri arşınlayan yönetmen Emre Erdoğdu, dört yıllık bir aranın ardından Beni Sevenler Listesi ile bir İstanbul hikâyesini perdeye taşıdı.

Halil Babür’ün başını çektiği oyuncu kadrosunda Hayal Köseoğlu, Ahmet Rıfat Şungar, Sermet Yeşil, Sinan Arslan, Nazlı Bulum, Aykut Akdere isimlerine rastlıyoruz. Festival yolculuğunun ardından Beni Sevenler Listesi, 25 Şubat’ta vizyona girdi.

Zaman dilimi ve mekân

2021, Cihangir.

Konu nedir? 

Cihangir’de “ünlü” bir torbacı olan Yılmaz (Halil Babür) mahallenin sevilen, sayılan ve aranan isimlerindendir. Fakat İstanbul’da başlayan operasyonlar ve Yılmaz’ın işinin sekteye uğraması, onu sevenler listesini yeniden gözden geçirmesine vesile olur. Sevilmeme riski de ona büyük riskler aldırır…

İzlemeden önce bilmemiz gerekenler 

Filmin tamamı siyah beyaz, olay değil durum odaklı bir film ama durumları monoton bir izlekle değil; insan ilişkileri üzerinden kurgulanan ritmik bir anlatıyla aktarıyor.

Beni Sevenler Listesi

En çok neyi sevdin? 

Filmin sınıf ayrımını farklı anlatılar üzerinden sürekli hatırlatması hoşuma gitti. Yılmaz’ın Bağcılar’daki arkadaşlarını Cihangir’e “iş” yapmaya sokmaması, onları o mahalleye layık görmemesi karşısında Cihangir’deki yönetmen “arkadaşının” Yılmaz’a “kenar mahalle filmi” çekerken akıl danışması; film boyunca ayrımları ve ayrıştırmaları detaylarda izlememize müsaade etti.

En çok hangi sahneye yükseldin? 

Karakola gittiğinde ve kendisiyle (abisiyle) yüzleştiğinde yapmaya başladığı liste: Beni Sevenler Listesi.

Modunu nasıl etkiledi? 

Hayatın anlamını arayan ama bu kocaman soruya yanıt bulamayan biriysen (kim bulmuştur ki) bu film modunu yükseltebilir. Film, garip bir şekilde siyah beyazlığıyla kasvete değil de ait olduğunu düşündüğün yere köklenmeye motive eden bir moda sokabilir.

Beni Sevenler Listesi

Karakterlere dair neler söyleyebilirsin? 

Yılmaz (Halil Babür) “öteki” olmayı hem kendi kabul edilmeme deneyimi üzerinden hem de Bağcılar’da kendi ötekileştirdiği geçmişi üzerinden çok başarılı kuruyor. Müşterileriyle kurduğu temkinli ama bir o kadar da samimi ilişki ve o ilişkinin kırılganlığı karakterin her hareket ve söyleminden izleyiciye geçiyor.   

Yan karakterler (Hayal Köseoğlu, Onur Ünlü ve diğerleri) de Yılmaz kadar olmasa da yalnızlıklarını ve kurdukları grisi olmayan siyah beyaz ilişkileri, bu ilişkilerin yüzeyselliğini oldukça başarılı aktarıyor.

Kimler sever?  

Beni Sevenler Listesi bir kabul edilme / ettirme hikâyesi; okulda, ailesinde, sosyal hayatında tam olarak kabul edilmediğini hisseden herkes sever.

Bunu seven şunu da sever 

Mahalleler arası bir İstanbul filmi Beni Sevenler Listesi. Filmden sonra İstanbul mahallelerine ve güzel ritme ihtiyaç duyanlar Fatih Akın’ın Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul filmine de göz atabilir.

Soru işaretleri / varsa açtığı tartışmalar 

Hayatın anlamı sevilmek midir? Kabullenilmek sevilmek midir? İnsan neden sevilmenin peşinden koşar? Geçmişimize her şeye rağmen sahip çıkmalı mıyız yoksa sevilme hırsı geçmişimizi de alaşağı ederek büyük riskler almamıza vesile olur mu?

Formu dolduran: Olcay Özer