Müzikle güçlenen dayanışma: Benim Şehrim Benim Sesim

Yazı: Sevda P. Yıldız

Müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak adına müzik ve teknolojiyle ilgilenen kadınları bir araya getiren Beats by Girlz Türkiye oluşumu ve British Council ortaklığında filizlenen WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, Benim Şehrim Benim Sesim projesiyle ikinci kez arayışa çıkıyor. British Council’ın #KültürdeKadınGücü destek programı altında hayata geçen Benim Şehrim Benim Sesim,  kadınların yaşadıkları şehirleri kendi müzikal dilleriyle yorumlamaları için alan açmayı ve gerçekleştirilecek konserlerin gelirleriyle afet bölgesine destek olmayı amaçlıyor. İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’dan katılımcıların sahne alacağı konserlerin yanı sıra DJ kabininde ise Natalia Mamcarczyk (Walya) yer alacak.

3 Nisan’da İzmir Originn’de, 5 Nisan’da ise İstanbul Babylon’da gerçekleşecek iki konserden elde edilecek gelir, Hatay Defne Kooperatifi’ne aktarılacak; biletler Mobilet ve Biletix’te. Destek fikrini tek seferlik bir etki yerine kısa ve uzun vadeli yararlar sağlayabilecek, kalıcı hâle gelecek bir yapılanmayla devam ettirmeyi arzulayan oluşumun gündeminde öncelikli olarak kız çocukları, gençler, kadınlar ve LGBTİ+lar var.  

Benim Şehrim Benim Sesim’in ilk edisyonunu takiben bir albüm ve sürecin kayda geçirildiği bir belgesel yayımlanmıştı. Projenin ikinci yıl finalistleri, yaşadıkları şehirlerde çıktıkları ses yürüyüşlerinden aldıkları kayıtları birtakım müzikal kompoziyonlara dönüştürdü. Bu hikâyenin detaylarını öğrenmek, nisanda izlemeye açılacak yeni bir belgesel aracılığıyla mümkün olacak. 

Beats By Girlz hakkında

Beats By Girlz ilk adımını 2013’te New York’ta atmış; o zamandan bu yana dünyanın birçok farklı noktasında faaliyet gösteriyor, müzik ve teknoloji alanında toplumsal cinsiyet mefhumunun yarattığı eşitsizliğe karşı dayanışma imkânı yaratıyor. Projenin Türkiye kolu da  müzik teorisi, dijital müzik programları, şarkı sözü yazımı gibi konularda Berklee College of Music eğitmenleri tarafından verilen derslerle müzik sektöründeki kadınları destekliyor, düzenlediği festivallerle yerli sahnedeki kadın müzisyenlerin seslerini daha çok duyurmasını sağlıyor, çeşitli söyleşilerle müzik ortamında güçlenmeye dair fikirler veriyor, atölyelerle dayanışma ağını dinamik hâle getiriyor. 

Meraklıları, Biçem Kaya’nın Beats By Girlz direktörü Beril Sarıaltun ile söyleştiği, Geleceğin müzik dünyasının eşit bir şekilde kurulması için: Beats by Girlz Türkiye başlıklı röportaja göz atabilir.