Bizim neslimiz her şeyi daha fazla sorgulayan bir nesil

Çevre ve iklim aktivisti, Fridays For Future Türkiye platformu üyesi ve Türkiye’de iklim krizi farkındalığı yaratmaya çalışan 1.5 Derece’nin kurucularından Duru Barbak’a sorduk:

Sadece genç iklim aktivistleri arasında değil, genel olarak gençler arasında bitkisel temelli beslenmenin arttığını düşünüyor musun? 

Duru Barbak: Evet, gençler arasında bitkisel beslenmenin arttığını düşünüyorum. Özellikle benim jenerasyonumda, yani Z jenerasyonunda arttığını biliyorum. Zaten bunları kanıtlayan anketler de var internette. Fakat kendi yakın çevremde iklim aktivisti olmayan ve bitkisel beslenen çok az insan var. Çevremde böyle bir şey göremiyorum açıkçası. Ama gençler genelinde bir bitkisel beslenme trendi olduğunu biliyorum.

Geleceğin vegan olduğunu düşünüyor musun? Yaşam süremizde türcülüğün büyük oranda önüne geçilebileceğine dair umudun var mı?

Duru Barbak: Geleceğin vegan olduğunu düşünüyorum çünkü şu an bile neredeyse her yerde vegan ürünlerde büyük bir artış var. Önceleri vegan alternatif bulundurmayı hiç umursamayan markalar bile artan talep nedeniyle gitgide daha çok bu ürünlere yer vermeye başladı. Genç nesildeki vegan ve vegan/vejeteryan olmayı deneyen insan sayısı da bir hayli artmış durumda. Vegan ürünler her yerde ve ulaşılabilir fiyatlarla oldukları zaman, gençlerin hayvansal ürünleri tercih edeceğini hiç düşünmüyorum. Bu yüzden de yaşam süremizde türcülüğün büyük oranda azalacağına inanıyorum. Çünkü bizim neslimiz önceki nesillere göre genel olarak her şeyi daha fazla sorgulayan bir nesil ve bu yüzden birçok insan bu hassasiyete de sahip olmaya başladı.

1 Kasım Dünya Vegan Günü bu sene aynı zamanda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) başlangıç tarihi. Buradan hareketle Esmiyor Podcast ekibiyle kafa kafaya verdik ve 1 Kasım yaklaşırken vegan yaşama; vegan yaşamın gezegenin geleceğiyle olan ilişkisine dair bu alanda üreten, bilinç yaratmaya çabalayan kişilere mikrofon uzatmaya karar verdik. Sonra dağıldık ve onlar da biz de çeşitli sorularla farklı kişilerden yanıtlar aldık. Bu hafta boyunca bir seri olarak paylaşıyoruz bu yanıtları. Takipte kalın.