Greta’nın izinde, Joaquin Phoenix’in çabalarıyla artık Akademi de vegan

Altın Küre, Beyaz Perde Sanatçıları Derneği ve Film Eleştirmenleri Ödülleri’nin ardından 92. Oscar Ödülleri de vegan menülü törenler kervanına katıldı. Oscarların öğle yemeğinde tamamen vegan, Governer’s Ball’da ise yüzde 70 bitki bazlı menüler sunulacak ve hiçbir plastik ürün kullanılmayacak. Akademi, kararını şu açıklamayla duyurdu: “Akademi, tüm dünyadan hikâye anlatıcılarını birleştiren bir organizasyon ve küresel üyeliğimize gezegenimizi koruma sözünü borçluyuz. Son yedi yıldır, Oscar Töreni’nin sıfır karbon izi var. Nihai amacımız karbon izsiz olmak ve bu yolda sürdürülebilirlik planımızı geliştirmeye devam edeceğiz.”

Birleşmiş Milletler’in Tackling Climate Change Through Livestock raporuna göre yüzde 14 ila 18 arası değişen değerleriyle hayvancılık, küresel sera gazı salınımının yüzde 13,5’ini oluşturan tüm ulaşım araçlarından daha fazla yer kaplıyor. Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına göre veganlık, yemekle ilintili karbon ayak izimizi yüzde 73’e kadar azaltabilir. Ve Greta Thunberg’in sözleriyle, “Tam şimdi ve burada çizgiyi çekiyoruz. Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim kapıda.”

Tüm dünyaya dalga dalga yayılan Fridays for Future hareketinin kurucusu ve hatta geçtiğimiz günlerde ismi için patent başvurusunda bulunan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Thunberg; bulabildiği her fırsatta tüm dünyayı vegan olmaya davet ediyor. Karbon ayak izini minimum seviyede tutmak adına vegan olan ve ailesini de buna ikna eden, uçak kullanmayan ve ihtiyaç olmadıkça yeni bir şey satın almayan Thunberg; Hollywood yıldızlarından da beklemediği bir destek görüyor. Ellen’ın YouTube kanalında iklim kriziyle ilgili bilgilendirici yeni bir bölüme ilham veren genç aktivist, Arnold Schwarzenegger ve Leonardo DiCaprio’yla görüşmüş ve DiCaprio tarafından “çağımızın lideri” olarak nitelendirilmişti. 

Akademi’nin bu kararının mimarı da bir başka ünlü aktivist, Joaquin Phoenix. 11 adaylıkla Oscarlara damga vuran Joker filminin yıldızı, ajansı WME’nin Oscar öncesi partisinde vegan menü sunmasıyla Akademi’ye örnek olarak, şimdiden gecenin en büyük kazananı olmuş gibi görünüyor. Nişanlısı Rooney Mara ile uzun süredir vegan ve hayvan hakları savunucusu olan oyuncu, 77. Altın Küre Ödülleri’nin menüsü için de Hollywood Foreign Press (HFP) ile çalışmıştı. Gecede En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’nün sahibi olan Phoenix, yaptığı konuşmada da kaygılarını dile getirdi: “Yemek için katledilen hayvanlar hakkında konuşmak gibi bir ahlaki yükümlülüğümüz var, hem de tüm çıplaklığıyla. Et kutuları ve restoranlarda çifliklerde gösterilen mutlu hayvan resimleriyle beynimiz yıkanıyor, ve bu bir yalan. Bence insanlar gerçeği öğrenmeli ve kendi payına düşeni yerine getirmeli. Ben gerçeği gördüm, ortaya çıkarmak gibi bir yükümlülüğüm var ve onun için burdayım.”

Yazı: İlayda Tenim