Şarkı çekmecesi: Black Country, New Road

Black Country, New Road; İngiltere’den dünyaya tanıdık ama taze bir soluk üfleyen, post punk etkileşimli New Weird Britain rüzgârının en heyecan verici temsilcilerinden biri. Geçtiğimiz iki yılda, For the first time ve Ants From Up There adlarında iki albüm yayımlayarak, yaratıcı kompozisyonları ve anlatı gücüyle büyüleyen altı kişilik orkestra, yakında İstanbul yolcusu. 

Black Country, New Road 21 Ağustos’a tarihlenen İKSV 50. yıl özel konserinde Nick Cave & The Bad Seeds’ten önce açılış performansıyla Parkorman sahnesini titreştirecek. Topluluğun davulcusu Charlie Wayne’e, yanıtlarını şarkılarla verebileceği kimi sorular sorduk. Grubun serpildiği The Windmill sahnesinin ruhunu ona göre hangi şarkı özetler? En sevdiği Nick Cave şarkısı hangisi? Ergenlik yıllarının marşı nedir?

Turne yollarında en çok dinlediğin(iz) şarkı?

Bu aralar yolda çok fazla şey dinliyorum. Sanırım en çok dinlediğim şarkı Bright Eyes’dan “Lua”. Hareket hâlindeyken çalmak güzel oluyor. Kayıttaki yakınlık hissi, seni oturduğun yerde izole edip sadece pencereden dışarıya bakmaya odaklanmanı sağlıyor.

Konser öncesi ısınma turlarının favori şarkısı?

Genelde grup olarak konserden önce müzik dinlemeyiz ama geçtiğimiz günlerde bir festivaldeydik ve bizden önce Jack White çalıyordu. Harikaydı. Biz sahneye çıkmak üzereyken “Seven Nation Army” çalsa ne kadar komik ve muhteşem olacağını düşünmüştüm. Nitekim öyleydi!

Bir hiçliğin ortasında olsan hangi şarkıyı söylersin?

Harry McClintock’tan “The Big Rock Candy Mountain”, her zaman mırıldanması keyifli bir şarkı.

Terapötik ilişki kurduğun, “Bunu dinler iyileşirim.” dediğin bir şarkı?

Neat Beats’ten “I Hope I Think of Bike Riding when I’m Dying”.

“Üzerine bir saat konuşurum.” dediğin bir şarkı?

Başka bir insanın sevdiği şarkı hakkında saatlerce konuşmasını dinlemekten daha kötü bir ceza olamaz diye düşünüyorum! Ama bıçak kemiğe dayandıysa David Bowie’den “Five Years” olabilir. Mükemmel bir albümün mükemmel açılış şarkısı.

Ergenlik yıllarının marşı?

Arctic Monkeys’ten ”From The Ritz To The Rubble”.

En sevdiğin Nick Cave şarkısı?

“The Mercy Seat”, “Skeleton Tree”, “Wide Lovely Eyes” ve “O Children” arasında yazı tura atıyoruz. Seçim sizin.

The Windmill atmosferini özetleyen bir şarkı?

Ne zaman gittiğinize göre değişir, sürekli değişiyor. Benim The Windmill’de en çok zaman geçirdiğim zamanlar için muhtemelen black midi’den “bmbmbm”dir.

Grup müziğine dair ilham aldığın bir şarkı? 

The Velvet Underground & Nico’dan “Heroin”. Gerçekten basit bir cevap ama bu soruya bu yanıtı verecek tek kişi olmadığımdan eminim. Gençliğimde müzikle ilgili düşünce biçimi tamamen değiştirmişti. Dışavurumcu ve yüksek sesli; duygulandırmak için pratik ya da beceri gerektirmeyen müzikler yapma isteği uyandırmıştı.

Black Country, New Road ile ilk albüm For the first time’ı şarkı şarkı konuşmuştuk. Sadi Güran’ın her yanıt için bir illüstrasyon yaptığı dosya Bant Mag. No:74’te.