Bir masanın etrafında: 10 yılın ardından Blonde Redhead

Yazı: Asena Büyük

Blonde Redhead aynı zamanda bir albüm habercisi olan yeni parçası “Snowman”i dinlemeye açtı. Son albüm Barragánı takip edecek olan Sit Down For Dinner 29 Eylül’de section1 etiketiyle yayımlanacak. 

İlk tadımlıkta, grubun İtalyan ikizlerinden Amedeo Pace’i duyuyoruz. Amedeo “Snowman”i Monte Rosa dağlarında seyahat ederken yol tutması yaşadığı esnada yazıyor. Yalnızca iki akor arasında gidip gelen bir melodiye tutunarak aralarında süzüldüğünü söyleyen Amedeo, parçanın görünmez olmanın bir lütuf olabilecekken aynı zamanda bir lanet olmasından bahsettiğini anlatıyor. “Snowman”in vokal katmanları acapella meraklıları için tanıdık gelebilir, zira Swingle Singers‘ın acapella Bach yorumlarından esinlenilmiş.

Yoldaki albüm Sit Down For Dinner titizlikle çalışılmış beş yıllık bir periyodun ürünü. New York, Milano ve Tuscany’de gerçekleştirilen kayıtlar gruptan Kazu Makino’nun Joan Didion’u keşfiyle şekilleniyor. Makino, bir akşam yemeğinde aniden kaybettiği eşinin ardından O Yılın Büyüsü adını verdiği bir kitap yazan Didion’un yasından etkilendiği kadar akşam yemeklerinin birer ritüel hâline geldiği ailelere sahip olan grup arkadaşlarından da ilham alıyor.

Çatal kaşık seslerinin ve kahkahaların eşlik ettiği bir masaya oturup akşam yemeği yemek, birliktelikleri ve dostlukları kutlamanın en keyifli yollarından biri olabilir. Ancak özenle kurulmuş bir masada, dış uyaranlara aldırmadan sadece sohbet edip yemeklerin tadını çıkarma alışkanlığı artık çok geride kalmış gibi görünüyor. “Yemeklerini televizyon karşısında yiyen pek çok insan tanıyorum ve buna pek de aldırış etmiyorlar. Yemek yiyorlar ve koşuşturuyorlar. Bunu anlayabiliyorum. Ancak bizim için akşam yemekleri, oturup birbirimizle vakit geçirmemiz için bir ayrılan bir zaman.” diyen Simone Pace, koşuşturmaların ardında yitirilen yakınlıklardan dem vuruyor.

Albümün şarkı listesi ve suluboya çilekli kapak görseli aşağıda.

01- Snowman
02- Kiss Her Kiss Her
03- Not For Me
04- Melody Experiment
05- Rest of Her Life
06- Sit Down for Dinner Pt 1
07- Sit Down for Dinner Pt 2
08- I Thought You Should Know
09- Before
10- If
11- Via Savona