Çizgi hikâye: Blur

Sekiz yıllık aranın ardından yayımlanan Blur albümü The Ballad of Darren, ilk dinleyişin ardından, dönüp grubun diskografisinin önceki pasajlarına dair kafa yorduran bir albüm. James Ford prodüktörlüğünde kaydedilen 10 parçalık albümle dair hislerimizi, Duygudurum köşemizde masaya yatırmıştık. Sıra biraz nostalji yapmaya geldi…

Sene 2013. O zamanlarki adıyla Efes Pilsen One Love Festival, 12. kez ve belki de en ihtişamlı kadrosuyla gerçekleşecek. Konuklar arasında İstanbul’daki ilk konserini verecek olan Blur de var. (New Order, James Blake ve The Vaccines de o yıl festivalde!) Sonrası malum, alkol markalarının festival sponsorluklarının önü kesiliyor, 2013 yazının One Love’ı da buhar oluyor maalesef.

Bu buluşmanın yarattığı heyecanla grubun serüvenini, Bant Mag. ekibinin hazırladığı Babylon Dergi’nin 17. sayısına Furkan ‘Nuka’ Birgün’ün illüstrasyonlarıyla taşımıştık. Anlatıcı Cem Kayıran ama aralarda kimi röportajlarından alıntılarla Graham Coxon da olan bitene açıklık getirmek için sözü devralıyor. Buyrunuz, her şeyin en başından 2012’ye uzanan yolculuğuyla, Blur.