Bob Moog’un adına bir müze açıldı: Moogseum

Moog synthesizer’ların yaratıcısı olarak müziğin ve popüler kültürün seyrini değiştiren Robert Moog’un adına Asheville, North Carolina’da bir müze açıldı.  

Robert Moog, ilk Moog synthesizer’ı 1964 yılında piyasaya sürdü. Bu ulaşılabilir, uygun fiyatlı, ve kompakt sentezleyici, tasarımı ve ses kalitesiyle zaman içinde müzik alanındaki büyük bir devrimin adı haline geldi.

Bob Moog Foundation tarafından hazırlanan müze 1.400 metrekarelik bir alana yayılıyor. Moogseum’da ziyaretçiler kendilerini çevreleyen bir kubbenin içine adım atarak elektriğin sese dönüşümünü bizzat deneyimleyebiliyor. Bob Moog’un çalışma alanı da müzenin bir köşesinde canlandırılmış. Ayrıca ender bulunan teremin modelleri, kurcalanabilen Minimoog’lar, 1960’ların sonundan synth prototipleri de teşhirde.

Bob Moog, 1974. The Bob Moog Foundation’ın izniyle.

“Bilim, müzik ve yeniliğin kesiştiği” bir ortam yaratmayı amaçlayan müze her yaştan ziyaretçiyi çekmek istiyor. Hatta ilgili çocuklar ve gençlerin elektronik müzik deneyleri için bir laboratuvar da kurulmuş. Arşiv alanında ise Bob Moog’un kişisel arşivinden belgeler, proje notları, makaleler, fotoğraflar ve şemalar interaktif bir LED ekran üzerinden paylaşıma açılmış. Ayrıca Bob Moog’un yaşamı ve çalışmalarını detaylandıran interaktif bir zaman çizelgesi de mevcut.

Müze, 23 Mayıs’ta ön bir açılış gerçekleştirdi. Ama resmî açılışını 15 Ağustos 2019’da yapacak.

Yükleniyor...