Brek, Soft Analog, affetmek ve affedilmek

Yazı: Ayşenur Kaptanoğlu

Brek ve Soft Analog, “Özür Dilerim” adlı düetleriyle dinleyicilerini kendi yörüngesi etrafında dönen bir çemberin ortasına bırakıyor. İçinde de pek çok soru, hesaplaşma, hatta günün sonunda belki de affedişler var.

Kendi dünyalarında kaçtıklarından ve kovaladıklarından sahici bir şekilde bahseden bu iki ismin buluştuğu ortak zeminde de hem telkin görevi üstlenen bir iç rahatlatma hem de sitemi, öfkeyi ve aynı anda nefreti ortaya çıkaran bir denklem yaratılmış.  “Özür Dilerim” içinde barındırdığı duygu durumlarının yanı sıra naif tınıları aracılığıyla kendimizle, belki belli bir kişiyle veya en temelde toplumla hesaplaşmalara doğru sürüklüyor. Tüm bunlar olurken de yörüngemizde dans eden çember; empatiye, affetmeye ve affedilmeye de misafirperver bir cana yakınlık gösteriyor.

Gidememe ve kalamama anlarına eşlik edecek Özür Dilerim”in söz ve müziği Brek’e ait; prodüksiyonu da Brek ve Ömer Çelik ortaklığı. Miks işlemleri Ömer Çelik; mastering ise Uğur Yelkenci imzalı.

Aşkla, yaşamla, varoluşla ilgili sancılarını ve mutluluklarını 2019’dan bu yana şarkılaştıran Soft Analog, geçtiğimiz sene yayımladığı konsept albümü DANS İLLÜZYON ile gündemimizdeydi. 11 parçalık albüm daimi bir enerji ve grubun kimi yerleşik dinamikleriyle birlikte keyifli bir dinleme zevki veriyor.

Şarkılarında daha karanlık temalara yer veren ve bunu özgün bir incelikle gerçekleştiren Brek ise 1990 isimli albümüyle müziksel serüveninde yeni bir yön çizdi diyebiliriz. Hem samimi hem tanıdık titreşimler yaşatan albüme dair Elif Öz’ün kaleme aldığı his haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Soft Analog düetinin ardından gözümüz şimdiden bir başka Brek düetine dikilmiş durumda. Zira Jakuzi’nin “Sür Beni” parçasının ardından Kutay Soyocak’la gerçekleştirdiğimiz sohbette, ufukta bir Brek ortaklığı olduğunun ipuçlarını da almıştık. Cem Kayıran’ın hazırladığı podcast bölümünü buradan dinleyebilirsiniz.