Brian Azarello’nun Suicide Squad’ı, Joker’ın peşinde

2020’nin sonunda Batman’in Their Dark Designs hikâye örgüsünü sona erdiren The Joker War,  DC evreninin birçok anlatısının seyrini belirlemişti. DC şimdi de bu hikâyelerden biri olan Suicide Squad için yeni bir serinin hazırlıklarını yapıyor. Suicide Squad: Get Joker! adlı yeni seride Task Force X’in Amanda Waller’ı; Batman’in eski ortağı, The Red Hood olarak bilinen Jason Todd’u da ekibe katarak Joker’ı yakalamaya çalışacak.

Yeni seri, adını 1971 yapımı kült film Get Carter’dan alıyor. Hatta ilk sayıdaki bir bölümün tamamen bu filme dayandırılacağı söyleniyor. Çoğunlukla The Red Hood ve Joker’i merkeze alacak olan Suicide Squad: Get Joker!, bu karakterlerin yanında Amanda Waller, Harley Quinn, Firefly ve Task Force X’in diğer üyelerine de yer verecek.

Yeni Suicide Squad hikâyesi, DC’nin özellikle yetişkinlere yönelik olarak yayımladığı Black Label serisinin parçası. Her ne kadar Black Label serisinin hikâyeleri genelde ana anlatılarla bağlantılı olmasa da Get Joker!, hâlen devam eden The Joker‘ın olay örgüsünü takip edecek. Bu ana seride eski komiser James Gordon’a Joker’ı yok etme görevi verilmiş ancak The Joker War‘u takip eden yıkımdan sonra Joker ortadan kaybolmuştu. Bunun üzerine James Gordon’ı görevlendirenler bu sefer de şanslarını Amanda Waller’dan yana kullanmışlar ve ondan gerekirse ölüme terk edebilecekleri bir “kötüler” takımını bir araya toplayarak Joker’ı yakalamasını istemişlerdi.

Suicide Squad: Get Joker!’ın yaratıcı ekibi

“Prestige Plus” formatında 48 sayfalık üçer sayı olarak basılacak seriyi Brian Azarello yazmış. Azarello daha önce de yine Black Label serileri olan Batman: Damned ve Birds of Prey’de çalışmıştı.

Çizimleri Alex Maleev, renklendirmeyi ise Matt Hollingsworth yapmış. Maleev’in portfolyosunda Batman: No Man Lands de var. Son 20 yıldır yalnızca Brian Micheal Bendis ile ortaklaşan Maleev, ilk kez Azzarello’yla çalıştı.

Suicide Squad: Get Joker!‘ın ilk sayısının kapağı da yine Mallev’e ait. Sayının varyant kapağını ise Jorge Fornes çizdi.

The Red Hood ve Joker

Jason Todd ile Joker’ın DC evrenindeki geçmişleri 1998 tarihli Death In The Family‘ye uzanıyor. Hikâyede Joker, levyeyle Todd’a saldırıp onu öldürmüştü. Bundan 16 yıl sonra ölümden geri dönen Todd, Hush serisinde Batman’le daha da yakınlaşmıştı.

Konu The Red Hood’un Batman’le ilişkisi ve anlaşmazlıkları olunca, Suicide Squad: Get Joker!’da Todd’un; Joker’ın durdurulması değil öldürülmesi gerektiği yönündeki inancını sıklıkla hatırlayacağız gibi görünüyor. Karakterin bu görüşü, Batman’den uzaklaşmasına yol açmıştı. Bu nedenle Get Joker!‘da Suicide Squad’la iş birliği yapmak zorunda kalması, Batman’le arasını açan kahramanlık girişimini gözden geçirmek zorunda bırakabilir.

Suicide Squad: Get Joker!‘ın ilk sayısı 3 Ağustos’ta çıkacak.

Yazı: Aslı Cangöz