Cam Perde, Civil War ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Adana Altın Koza ve İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Fikret Reyhan işi Cam Perde, Alex Garland’dan yeni bir distopik aksiyon Civil War, Emmy ödüllü Chris O’Dowd’ı takip eden bilim kurgu komedisi The Big Door Prize ve çok daha fazlası yer alıyor. 

Cam Perde (MUBI, 19 Nisan)

Nedir: Fikret Reyhan’ın izleyiciyi diken üstünde tutan üçüncü filmi, sığ cinsiyetçi tutum ile ataerkinin yarattığı baskı ve buhranı iliklere kadar hissettiren bir anlatı. Partnerinden ayrılmış, çocuğuyla kendi başına ilgilenirken hayatını yoluna koymaya çalışan; eski eş – yeni sevgili – toplum üçgenine sıkıştırılmış, sürekli bir sinir harbinde debelenip tedirginlik içinde yaşayan Nesrin’in (Selen Kurtaran) psikolojik savaşını takip ediyor Cam Perde. Reyhan bir konuşmasında yapmak istediğini “Temel amaçlarımdan biri de filmdeki gerilimin bütünüyle hissedilmesiydi. Zira kadınlar o gerilimi her zaman yaşıyor.” cümleleriyle özetlemiş.

Neye benzer: Tıpkı Cam Perde’nin Nesrin’i gibi, Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metrajı Mustang’de de beş genç kadını birer kurban rolünde izliyoruz ancak bu beş kadının güçlü karakterleri salt mağduriyetle karşılaşmamıza izin vermiyor. 

Kimler var: Adana Altın Koza ve Türkiye Almanya Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne uzanan Selen Kurtaran’a Uğur Karabulut, Alper Çankaya, Elif Çakman gibi isimler nüanslı oyunculuklarıyla eşlik ediyor.

Civil War (Vizyon, 19 Nisan)

Nedir: Günümüz ABD’sinde geçen distopik yol filmi; üç dönemdir yerini koruyan bir başkanın ve dolayısıyla Pentagon’un devrilmesini amaçlayan, federasyon kuvvetleri tarafından kendi silahlı güçleriyle desteklenen bir iç savaşın anlatısı. Bu kaosun göbeğinde gazeteciliğin ve toplumun bilgiyle etkileşiminin önemini vurgulamaktan geri kalmıyor. 

Neye benzer: Mstyslav Chernov’un En İyi Belgesel dalında Oscar’a uzandığı, Rus kuşatması altındaki Mariupol şehrinde mahsur kalmış Ukraynalı AP muhabirlerinin zulmü belgeleme mücadelesini kayıt altına alan 20 Days in Mariupol.

Kimler var: Birleşik Krallık’tan çıkmış en yaratıcı zihinlerden Alex Garland’ın hem yazıp hem yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Kirsten Dunst, Wagner Moura, Jesse Plemons, Nick Offerman gibi isimlerin yer alıyor. Nefes kesen, çarpıcı sinematografinin ardındaki isim ise yönetmenin Ex Machina’da da birlikte çalışan Rob Hardy.

Esin Çalışkan’ın Civil War üzerine düşündükleri buradan okunabilir.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Grimm Kumikyoku / The Grimm Variations (Netflix, 17 Nisan)

Michiko Yokote’nin, klasikleşmiş Grimm Kardeşler öykülerini modern bir dokunuş ile senaryolaştırdığı korku temalı anime serisi, aşina olduğumuz altı masalı karanlık bir yaklaşımla işliyor. İlkel insani arzuların maskelenmeye çalışılan yüzünü gözler önüne sererken insan doğasının karanlık yönleri üzerine düşünmeye de davet eden yapım CLAMP ve WIT Studio’nun ortaklığından doğmuş.

Rebel Moon – 2. Kısım: The Scargiver (Netflix, 19 Nisan)

Geçtiğimiz aralık ayında yayımlanan ilk kısmında daha çok olan bitenin ardındaki neden-sonuç hikâyeleri ve karakterler ile haşır neşir olduğumuz Zack Snyder imzalı bilim kurgu destanının aksiyonu bol ikinci kısmı. Kora (Sofia Boutella) ve hayatta kalmayı başarabilen savaşçılar, bir yandan yeni yurtları Veldt’i halkla birlikte savunmaya hazırlanırken diğer yandan onları bugüne getiren güdülerinin üzerine giderek geçmişleriyle yüzleşiyor.

The Big Door Prize – 2. Sezon (Apple TV+, 24 Nisan)

M.O. Walsh’un 2020 tarihli romanından uyarlama mizahi bilim kurgu dizisi. Kendi hâlindeki Deerfield kasabası sakinlerinin en işlek marketlerinde birdenbire ortaya çıkan büyülü, insanlarının kaderinde olanı söyleyerek potansiyellerini gerçekleştirme yolculuğu başlatan gizemli makinenin değiştirdiği hayatların üzerine gidiyor. Amacı hâlen belirsizliğini koruyan Morpho olarak adlandırılan makineyle ilişkisi inkar – isyan – kabul şeklinde ilerleyen Dusty de (Chris O’Dowd) yaşantısını ve mutluluğunu yeniden değerlendirmeye, diğer Deerfield sakinleri gibi hayatında köklü değişiklikler yapmaya başlıyor. 

Wonderful World (Hulu, 24 Nisan)

Küçük yaştaki oğlunun trajik kaybı ile hayatı alt üst olup adalet arayışında ruhu tükenen, cezasız kalan suçlulardan hesap sormak için intikam yemini eden psikoloji profesörü ve yazar Eun Soo-hyeon (Kim Nam-joo) takip eden K-drama. Dizinin yönetmenliğini Voice, Tracer, Missing Noir M gibi yapımların ardındaki isim Lee Seung-Young üstlenirken başrollerde Nam-joo’ya müzik âleminden bir isim eşlik ediyor: K-pop grubu Astro üyesi Cha Eun-woo.

THEM: The Scare – 2. Sezon (Prime Video, 25 Nisan)

Little Marvin’in yaratıcısı, Master of None ile En İyi Komedi Dizisi Yazarı dalında Emmy ödülü sahibi Lena Waithe’in yapımcısı olduğu korku antolojisinin yeni sezonu. Bir kez daha Los Angeles County’de kurgulanan seri; film, müzik ve moda için en ikonik dönemlerden biri sayılan 90’larda geçen yeni bir hikâye. LAPD Dedektifi Dawn Reeve’in korkunç bir cinayet davasına atanmasını merkezine alıyor. Tabii ki yine gerçeğe yaklaştıkça, kötü niyetli doğaüstü olgu Dawn ve ailesini rahata koymuyor. Başrolde, yeni bir karakter ile, ilk sezonda olduğu gibi Deborah Ayorinde’yi takip ediyoruz. Oyuncu kadrosunun diğer yüzleri de Pam Grier, müzisyen Luke James, Ashley Thomas, Shahadi Wright Joseph ve eski NBA oyuncusu Iman Shumpert…


FEUD: Capote vs The Swans
Hâlâ izlemediyseniz

*Sand Land: The Series (Hulu, 10 Nisan) 

*Baby Reindeer (Netflix, 11 Nisan)

*Amar Singh Chamkila (Netflix, 13 Nisan)

*Marcel the Shell with Shoes On (Apple TV+, 14 Nisan)

*Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV (BluTV, 15 Nisan)

*Za Faburu / The Fable (Disney+, 16 Nisan)

*FEUD: Capote vs. The Swans (Disney+, 17 Nisan)