Censor özel gösterimleri Pera Film’de

Pera Müzesi’nin 7 Ağustos’a dek devam edecek sergisi “Ve Şimdi İyi Haberler”, iletişim araçları ve sanat arasındaki diyaloğa odaklanıyor; 19. yüzyıldan günümüze, medya tarihinde son 150 yılın bilim, kültür, siyasetteki en can alıcı meselelerini gözler önüne seriyor ve bu değişimlerin etkilerine ilişkin önemli ipuçları veriyor. 164 sanatçı ve 300’e yakın esere yer veren sergiden hareketle, geçtiğimiz yılın çok konuşulan filmlerinden Sansür / Censor de Pera Film özel gösterimleri kapsamında gösterilmeye hazırlanıyor.

Prano Bailey-Bond’un ilk uzun metraj çalışması olan Censor; medyanın, şiddet içerikli videoların toplum üzerindeki etkisi hakkındaki tartışmaları zirveye taşıdığı 1980’lerde geçiyor ve slasher filmlerinden aşırı şiddet içeren sahneleri kesmekle sorumlu sansür kurulunda çalışan kurgucu Enid’i konu alıyor. Enid, onay verdiği filmlerden birindeki yöntemle korkunç bir dizi cinayetin işlenmesiyle sarsılırken, asıl şoku onay için gelen filmlerde kendi geçmişiyle ilintilendirdiği feci sahneler gördüğünde yaşıyor.

Travma sonrası sorunları 1980’ler video estetiğinden ödün vermeden ekrana yansıtan Censor, sık sık türünün başarılı bir örneği olarak nitelendiriliyor. Eleştirmenlerce “gerçeküstü ve çarpıcı olduğu kadar tuhaf şekilde rahatsız edici” sözleriyle övülen ve yenilikçi diliyle dikkat çeken film; David Lynch, Harmony Korine, Quentin Tarantino ve Douglas Sirk hayranı bir yönetmenin zihninden çıkmış.

Censor gösterimleri 6 ve 7 Ağustos saat 17.00’de, Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşecek. Esra Hiçyılmaz’ın film üzerine değerlendirmesini okumak için buraya tıklayabilir, Censor’ın verdiği ilhamla 1980’lerden bugüne video nasty’yi masaya yatırdığı dosyasını ise Bant Mag. No:76’da bulabilirsiniz.