Pera Müzesi’nde yeni sergi: “Zevk Meselesi”

Ayrımlara karşı kapsayıcı bir anlayış, mutlak yerine muğlak sınırlar… Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin yeni sergisi Zevk Meselesi, kitsch kavramını merkezine alıyor; güzellik ile beğeniyi, hiyerarşinin ve sınıfların ötesine taşımayı konu ediniyor. 

Ulya Soley’in küratörlüğündeki sergide,13 sanatçı ve kolektifin yerleştirme, kolaj, video, fotoğraf gibi farklı disiplinlerdeki eserleri; kitsch kavramının günümüz görsel kültürüyle kurduğu ilişkisi ve beğeninin şekillenmesindeki rolü etrafında birleşiyor. Sergi, sınıfsal bir gösterge olarak beğeni kavramını, “yüksek sanat” ve “kitle kültürü”nün ilişkisini, Doğu ve Batı’ya atfedilen estetik değerleri, nesne kültüründen dijital kültüre geçiş kapsamında görsel dil ve sanat ilişkisini sorguluyor. 

 Cameron Askin
Cameron’un Dünyası, 2009 Javascript, backend development: Anthony Hughes Müzik: Robin Hughes Video, 7’58’’ © Sanatçı
Farah Al Qasimi
Görülmek Kolay Değil 7, 2016 Arşivsel inkjet baskı, 120 x 96 cm © Sanatçı, Dubai & Helena Anrather, New York

Serginin kitsch kavramının olumsuz algısını dönüştürmeyi ve bu sayede zevkleri daha kapsayıcı bir gelecek için tartışmaya açmayı hedeflediğini belirtiyor Soley: “Ödünç alan, tekrar eden, değiştirip yeniden sunan güncel sanat pratikleri, kitsch’in kapsayıcı ve farklı renklere sahip çıkan yapısından ilham alarak toplumsal hareketlerle iç içe evriliyor. Beğeni, yüksek ve aşağı kültürün sınırlarını tam olarak tarif etmeden göstergeler üzerinden belirlerken, kitsch bu sınırları esnetiyor ve iki taraf arasındaki gri bölgeyi genişletiyor.” 

Sergide birer performansa dönüşen rengârenk ve kimliksiz kostümler, farklı coğrafyalarda farklı anlamlar taşıyan turşu suyu, çiçeklerin arasından beliren ihtişamlı bir diva, karşıt gibi görünen kavramların ya da sınıflara atfedilen zevklerin içiçeliğinde karşımıza çıkıyor. 

Hayırlı Evlat (Musdef ile)
Bırak Kendini, 2019 Beste: İbrahim Hekim Video, 6’08’’ © Sanatçı
Volkan Aslan
Seni Gördüğüme Sevindim, 2021 Sanatçı tarafından üretilmiş porselen figürler ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan oluşan yerleştirme © Sanatçı Zevk Meselesi sergisi için üretilmiştir.

Zevk Meselesi, 6 Haziran 2021’e kadar Pera Müzesi’nde ziyarete açık. Sergide yer alan sanatçıların listesi şöyle:

Alex Da Corte & Jayson Musson, Bruno Miguel, Cameron Askin, FAILE, Farah Al Qasimi, Gülsün Karamustafa, Hayırlı Evlat, Miao Ying, Nick Cave, Olia Lialina & Mike Tyka, Pierre et Gilles, Slavs and Tatars, Volkan Aslan.

Yazı: Duru Uslu 

Giriş görseli: Nick Cave, Drive-by, 2011 Video, 10’05’’ © Sanatçı I The artist, Jack Shainman Gallery