Çevrimiçi erişilebilen işe yarar kurs ve eğitim programlarından bir seçki

Eğitim ve çalışma hayatının fiziksel mesafelenme günlerinde devam edebilmesi için çevrimiçi mecraların sınırları enine boyuna zorlanırken, işte uzmanların ve profesörlerin kendi müfredatlarını belirlediği bazı işe yarar kurslar ve ders serileri.

Comics: Art in Relationship

California College of Arts 
Alan: Görsel Sanatlar
Seviye: Orta
İçerik: The Homeless Channel adlı çizgi romanın yazarı Matt Silady’nin liderliğinde; panel geçişleri, metin ve görsel ilişkileri, sayfa düzeni gibi temel çizgi roman teknikleri işleniyor. Silady, biçimin yanı sıra, hikâye anlatıcılarının inovatif içerikler üretebilmeleri için ipuçları veriyor. 

Code Your First Game: Arcade Classic in JavaScript on Canvas 

Udemy
Alan: Programlama
Seviye: Orta
İçerik: 23 yıldır video oyunları üzerinde çalışan ve Georgia Tech University’nin öğretim üyesi olan Chris DeLeron, kendi video oyununuzu nasıl inşa edebileceğinizi aşama aşama anlatıyor. 

Understanding Diversity and Inclusion

Purdue University
Alan: Sosyal Bilimler
Seviye: Başlangıç
İçerik: Purdue University profesörü Charles Calahan, çeşitlilik kavramının geçmişine inerek, günümüzdeki ırk, etnik köken, politik görüş, yaş, cinsiyet gibi ayrışmalara farklı bakış açıları getiriyor. 

From Doodle to Logo

Udemy
Alan: Grafik Tasarım
Seviye: Başlangıç
İçerik: Grafik tasarımcı Juliann S, Adobe Illustrator üzerinden, kâğıda çizilen bir doodle’ın hangi aşamalardan geçerek logoya dönüştürülebileceğini gösteriyor. 

Lectures on Digital Photography 

Stanford University
Alan: Fotoğrafçılık
Seviye: Başlangıç
İçerik: Adobe Inc. başkan yardımcısı ve Google’ın kıdemli mühendisi Marc Levoy, dijital fotoğrafçılığın bilimsel, sanatsal ve kompütasyonel özelliklerine ışık tutuyor. Lensler ve optikler, ışıklar ve sensörler, doğadaki optik efektler, perspektif, alan derinliği gibi terimler işlenirken, başarılı bir fotoğrafın ardında yatanlar fotoğraf tarihinden örneklerle anlatılıyor. 

Graphic Design Basics: Core Principles for Visual Design

Skillshare
Alan: Tasarım
Seviye: Başlangıç
İçerik: Maryland Institute College of Art’ın grafik tasarım direktörleri Ellen Lupton ve Jennifer Cole Phillips, örnekler ve demolarla 5 temel tasarım tekniğini anlatıyor. İkili, yaratıcılık ve ürün pazarlama hakkında önemli bilgilere de yer veriyor. 

Introduction to Game Development

Harvard University
Alan: Programlama
Seviye: Orta 
İçerik: Harvard profesörleri David J. Malan ve Colton Ogden; 2D ve 3D grafik, animasyon, ses ve çarpışma sezimi gibi temel fonksiyonlar ile oyun tasarımı ve gelişimini uygulamalı olarak açıklıyor. 

Artificial Intelligence (AI)

Columbia University
Alan:
Bilgisayar Mühendisliği
Seviye: İleri düzey
İçerik:
Kendi kendini süren arabalar, yüz tanıma, web araması, endüstriyel robotlar, roket yön gösterimi ve tümor tespitinin ortak noktası ne olabilir? Columbia profesörü Ansaf Salleb-Aouissi, yapay zekâ ve akıllı üstlenicilerin tarihini, makine öğreniminin algoritmalarını ve Python’dan yapay zekâ problemlerinin nasıl çözülebileceğini öğretiyor. 

Covid-19: Contact Tracing

John Hopkins University
Alan: Kamu sağlığı
Seviye: Başlangıç
İçerik:
Epistemoloji uzmanı Emily Gurley, SARS-CoV-2’nin ardındaki bilimi, medikal olarak COVID-19’un nasıl temsil edildiğini, virüsün insandan insana nasıl bulaştığını, temas takibinin kamu sağlığı için önemini ve corona virüs hakkında bilinmesi gereken kilit bilgileri detaylandırıyor. 

Hollywood: History, Industry, Art

UPENN
Alan: İletişim
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Hollywood’un nasıl etkin güç haline geldiğini, Hollywood’un yeni teknolojilere nasıl adapte olduğunu, 1920’lerden bu yana film dünyasının nasıl değiştiğini, Hollywood ve bağımsız film arasındaki ilişkiyi, Amerikan politikasındaki değişimlerin film sektörüne yansımalarını ve birçok benzer başlığı sinema profesörü Peter Decherney’den dinliyoruz. 

Business Foundations

Wharton School of UPENN
Alan: İşletme
Seviye: Başlangıç
İçerik:
İş dilinde genel okuryazarlığı sekiz farklı uzmandan öğrenebileceğiniz bu kursta; pazarlama stratejileri, muhasebe ve finans temellerini kavrayarak, bir işletmenin nasıl kurulduğu ve büyüdüğü örneklerle işleniyor. 

Climate Change: The Science

University of British Columbia
Alan: Çevre Bilimleri
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
İçinde bulunduğumuz iklim krizine çözümler üretebilmek için, onu iyi tanımamız  gerekir. Sea Education Association’da yedi yıl boyunca baş bilim insanı olarak çalışan Sara E. Harris, iklim bilimi hakkındaki ana maddelere odaklanıyor: enerji akışı, Dünya’nın iklim sistemindeki karbon, iklim modelleri ve tarihi, hava tahminleri. 

Modern Art and Ideas

Museum of Modern Art
Alan: Sanat Tarihi
Seviye: Başlangıç
İçerik:
Modern sanatçılar, tasarımcılar ve MoMA küratörleri; modern sanat hakkında ortaya atılan fikirleri farklı temalar üzerinden değerlendiriyor ve MoMA koleksiyonudan bizzat örnekler ile anlatıyor.

International Women’s Health and Human Rights

Stanford University
Alan: İnsan Hakları, Sağlık Eğitimi 
Seviye: Başlangıç
İçerik:
Stanford profesörü Anne Firth Murray; kadınların her yaş döneminde yaşadığı sağlık ve insan hakları problemlerini tanıtıyor. Ayrıca bu konular hakkındaki kalkınmalar ve yeniliklere de açıklık getiriyor. 

Introduction to Psychology 

Yale University
Alan: Psikoloji
Seviye: Başlangıç
İçerik:
Ödüllü psikolog ve yazar Paul Bloom, aklın vücut ile nasıl bağlantı kurduğu hakkındaki iki genel teoriye giriş yapıyor: dualizm ve materyalizm. Ayrıca Bloom, beyin nöropsikolojisinin temel bir haritasını çiziyor. 

Capitalism: Success, Crisis and Reform

Yale University
Alan: Siyasi Bilimler
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Ödüllü akademi kariyerinin yanı sıra politik danışmanlık geçmişi de olan Profesör Douglas W. Rae, zenginken daha da zengin olmak amacıyla ortaya çıkan kapital konseptine giriş yaparken; sermayenin nasıl oluştuğuna, yakın ekonomi tarihine, dünyadaki gelir eşitsizliğinin nedenlerine ve kapitalizm tartışmalarına bir bakış sunuyor. 

Introduction to Black Studies

MIT
Alan: Sosyal Bilimler, Edebiyat, Dilbilim
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Çağımızın önemli düşünürlerinden Noam Chomsky, dilbilim profesörü Michel DeGraff ile, Afrika-Amerikalıların tarih, edebiyat, medya çalışmaları, performans sanatları, hukuk, dilbilim, felsefe ve yaratıcı yazma alanlarının içinde bulunduğu disiplinlerarası bir araştırma sunuyor. Aynı zamanda siyahların ve diğer Amerikalı azınlıkların deneyimleri sosyal, politik, tarihî ve kültürel perspektiflere oturtularak inceleniyor. 

Listening to Music

Yale University
Alan: Müzik
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Profesör Edgar Wright, müzik dinlemenin rahatlatmak dışında başka faydaları olduğunu savunarak söze başlıyor. Batı klasik müziğinin ritmini, melodisini ve formunu öğrenerek farklı tür müzikleri daha derinden anlayabiliriz. Bu yüzden Strauss; tekno müzikten operalara uzanan geniş bir yelpazede müzik türleri hakkında bilinmeyenlere ışık tutuyor.

On Directing

BAFTA Guru
Alan: Sinema
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Oscar ödüllü yönetmen, senarist ve yapımcı Spike Lee, film endüstrisi ve kendi sanatı hakkında şipşak bir film dersi veriyor. 

On Writing

BAFTA Guru
Alan: Sinema
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Oscar adayı yazar ve yönetmen Noah Baumbach, kendisini etkileyen filmleri ve son filmi “Marriage Story”yi bir araya getirme sürecinden bahsediyor.  

Digital Marketing Fundamentals with Live Projects

Udemy
Alan: Pazarlama ve işletme
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
GMR şirketinin web takımının başkan yardımcısı Sangeeta Kumar, dijital pazarlamanın farklı kanallarını, teknolojiyi güncel pazarlama stratejilerine uyarlama, yatırım takibi ve hesabı ve çevrimiçi pazarlama planlaması gibi konuları birinci elden deneyimleriyle anlatıyor.

DIY Filming: Creating Pro Video with Tools You Already Own

Skillshare
Alan: Film Yapımcılığı
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Film çekmek ve editing hakkında bilinmesi gereken her ipucu ve kısa yol, Vimeo video yapımcısı Mark Cersosimo tarafından aktarılıyor. 

DJing Live: From Setup to Soundcheck

Skillshare
Alan: Müzik
Seviye:
Başlangıç
İçerik:
Grammy adayı DJ ve seslendirme mühendisi “Young Guru” Keaton; DJ ekipmanlarını, soundcheck’i ve canlı setlerde Serasto ve Ableton programlarını kullanmayı gösteriyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu