Kendi müziğine dans etmek: Cha Cha Real Smooth üzerine

Cooper Raiff’in hem yazıp yönettiği hem de başrolünü paylaştığı filmi Cha Cha Real Smooth, Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapmış, aynı festivalde Seyirci Ödülü’nü kazanarak başarılı bir başlangıç yapmıştı. Film, birçok mecranın 2022’nin en iyi filmleri listelerinde de sıkça karşımıza çıkıyor. Başrolde Cooper Raiff’e Dakota Johnson eşlik etmekte. 

İzlemeden önce bilmemiz gerekenler…

Filmin çoğunluğu bar/bat mitzvah partilerinde geçiyor. Bar/bat mitzvah; Yahudi çocuklar için yapılan reşit olma törenleri. 13 yaşına basan erkek çocuklar için bar mitzvah, kız çocukları için ise bat mitzvah töreni yapılır. Bu törenden sonra çocuklar kendi davranışlarından kendileri sorumlu olmaya başlar.

Konu nedir?

Üniversiteden yeni mezun olan Andrew, Barcelona’daki kız arkadaşı Maya’nın yanına gidebilmek için para biriktirmek ister. İş bulmak üzere New Jersey’de yaşayan ailesinin yanına döner. Kardeşinin sınıf arkadaşının bar mitzvah partisinde herkesi eğlendirmesiyle dikkat çekince party starter olarak işe alınır. Bu partide genç anne Domino ve onun otizmli kızı Lola ile tanışması, Andrew’u bir olgunlaşma yolculuğuna çıkarır.

İlk intiba?

Cha Cha Real Smooth, Andrew’un çocukken gittiği bir parti sahnesi ile başlıyor. Andrew burada çocuk aklıyla kendinden oldukça büyük birine âşık olduğunu sanıyor ve aşkını ilan ettiği kız tarafından reddediliyor. İzledikçe anlıyoruz ki filme Andrew’un masumiyetiyle tatlı bir başlangıç yapan bu sahneler aslında filmin hızlı bir özetini sunuyor. Andrew 10 yıl sonra yine bir partide kendinden büyük, genç bir anneye âşık olurken üzerinde aynı çocuksu masumiyeti taşıyor. Reddedilişin bıraktığı etki ise çocukluktaki hâlinde kalmıyor. Etki büyüdükçe Andrew da büyüyor. Aşkı arayış, Andrew için kendini bulmanın anahtarına dönüşüyor. 

Karakterlere dair

Bar mitzvah partisinde herkes dans ederken bir köşede elindeki zekâ küpü ile oynayan Lola, Andrew’un dikkatini çeker. Andrew, Lola’yı dans ettirmeyi kendine görev edinir ve başarılı da olur. Bütün o gümbür gümbür çalan müziğin ortasında Lola, kulaklığında çalan kendi müziği ile pistte dans eder. Filmdeki bütün karakterler de aslında tıpkı bu sahnedeki gibi kendi müziklerinde dans etmektedirler. Baş karakter, başrol ayrımı olmaksızın herkesin müziğini çok net duyarız. Karakterler bu noktada çok ustaca inşa edilmiş. Bütün karakterlerin dertleri filmin amacına uygun şekilde gerçekçi, hayatın içinde.

Baş karakterler, Andrew ve Domino’nın hayatlarının müziği zaman zaman iç içe geçer fakat hiçbir zaman bir düet uyumunu almayız. Bu filmin bize mutlu bir aşk hikâyesi vadetmediğini en başından beri hissederiz. Sonucun ne olduğuna bakmaksızın duygularda kayboluruz; âşık olmak gibi…

Domino bütün depresifliğiyle bize aşkın en tekinsiz hâlini yansıtır. Ne hissettiğini hiçbir zaman tam olarak anlamayız. Daha iyi hissetmek için yaptığı şeylerin onu iyi hissettirmediğinden bahseder. Andrew’un yanında canlı hissetmektedir fakat Andrew onun için henüz 20’li yaşlarında olan ve hayatını yaşaması gerektiğine inandığı genç bir adamdır. Kendi yaşayamadığı hayatı…

Andrew için ise Domino zamanla hayatın merkezi hâline gelir.  Oysa hiç tanımadığı biridir Domino. Ona ulaşacak hiçbir aracı bulamadığında Google’a “Domino” yazabilmektedir sadece. Hayatta başka hiçbir amacı kalmadığında, Barcelona’daki sevgilisiyle olan ilişkisi çıkmaza düştüğünde, gelecekte ne yapacağını bilemediğinde, kısacası kaybolduğunda; Domino onun için tutunulacak bir daldır. Amaçsız bir yaşamın ortasında ışıl ışıl parlamaktadır Domino’yu elde etme isteği…

Domino ve Andrew’un birbirinden faklı hayatlarının kesişimi ise Domino’nun kızı Lola aracılığıyla olur. Domino’nun kızı Lola, otizmlidir ve Andrew dört dörtlük bir bakıcı adayıdır. Bu noktada Lola karakterini canlandıran Vanessa Burghardt’ın gerçek hayatta da otizmli oluşunun altını çizmekte fayda var. Film boyunca otizmli bir bireyin yaşadıklarının, dertlerinin abartıdan uzak bir şekilde anlatımında bunun etkisi olduğu açık. 

Andrew ve Domino, Lola aracılığıyla sık sık bir araya gelir, Lola bu ikiliyi bir arada tutar. Andrew; Lola ve Domino ile ilgilenirken kendi hayatını unutur, fakat fark etmese de bu başka hayatların içinde kendi hayatı da şekillenmeye başlar. 

Nasıl hissettirdi?

Cha Cha Real Smooth, ne kadar uzun uzun anlatılsa da izlenmedikçe anlaşılmayacak çok derin duygular barındırıyor. Birine filmden bahsederken, tavsiye ederken hep yarım anlatmışız gibi hissettiriyor. 

Filmi izlemek ise kendi müziğimizi bulmamıza yardımcı oluyor.  Önce, dans pistinde kendi kulaklığıyla dans edenlerin hikâyesini anlamamız gerekiyor. Sonrasında, başkalarının gürültülü şarkılarının arasında kendi şarkımızı duymaya başlıyoruz. Kimimiz bağırarak kimimiz ise sessizce eşlik ediyoruz şarkıya: Cha Cha… Cha Cha Real Smooth!

Formu dolduran: Zelal Buldan