Charlotte Cardin ve Phoenix’in içgüdüsel yansımaları

Kanadalı vokalist ve şarkı yazarı Charlotte Cardin, filtresiz zihninden çıkan hipnotik marşlarla 2016’ya tarihlenen Big Boy adlı EP’sinden bu yana minimal pop yolculuğunu sürdürmekte. Trip hop’tan caza, electronica’dan folk’a uzanan sonik buluşlarını içgüdülerinin yön verdiği sözlerle ören müzisyen geçtiğimiz sene içinde ilk albümü Phoenix’i genişletilmiş versiyonuyla birlikte yayımlamıştı. Dinleyenlerini sevindirecek bir haber: Charlotte Cardin şarkıları 15 Nisan’da Zorlu PSM Turkcell sahnesinde yankılanacak. 

Advertisement

Piyano çalan bir anne ve rock’n’roll sevdalısı bir babanın çocuğu olması sebebiyle müziğe ilgi duyması şaşırtıcı değil elbet. Yedi yaşındayken okul sahnesinde şarkı söylemeye başlayan Cardin, kısa süren modellik macerasının ardından profesyonel olarak müzikle uğraşmaya karar verdi. 2017’de yayımladığı ikinci kısaçaları Main Girl’ün bir parçası olan “Dirty Dirty”nin bir hite dönüşmesinin ardından sesini geniş kitlelere duyurması kaçınılmaz olmuştu. Takip eden yıllarda yoluna tekliler paylaşarak devam etti; takvimler 2021’i gösterdiğinde ise sıra ilk albümdeydi.

Phoenix’in yayın tarihinden önceki iki yılı Montreal’deki Cult Nation stüdyosunda geçiren Charlotte Cardin’in, 13 şarkıdan oluşan koleksiyonun fitilini ateşleyen dürtüyü şöyle anlatıyor: “Her zaman gerçek arzularım ile dünyaya sunmayı seçtiklerim arasında kaldım. Bu irade çatışması, genç yaşta kendimi çok boş hissetmeme neden oldu ve hâlâ mücadele ettiğim bir şey.” Üretim sürecinin iki yıla yayılmasını, yazım aşamasına göstermek istediklerini kontrol etme çabasıyla başlamasına bağlıyor.

Sonunda kendisiyle barış antlaşması imzalaması gerektiğini anlamış. Kararını şu sözlerle açıklıyor: “Bu süreçte kendimle ilgili birtakım şeyleri ne kadar fark ettiysem, onları daha önce anlamadığım için de o kadar öfkelendim. Utanç ve büyüme arasındaki bu çelişkili döngü Phoenix’i doğurdu. Benim gibi, kendilerinden ne beklendiği ile gerçekte kim oldukları arasında kalanlar, şarkılarım aracılığıyla bu özgürleşmenin bir parçasını yaşıyorlarsa, bu albüm amacına ulaşmış olacaktır.”

Phoenix’i, yine Atlantic Records etiketiyle yayımlanan genişletilmiş versiyon takip etti. Güncellenen koleksiyon, albümün adına atıf yaparak eklenen altı şarkıyla yeniden doğdu. Albümün ilk versiyonu için hazırlanan 50 demonun, dinleyicilerden gelen birbirinden güzel tepkiler üzerine tekrar gözden geçirilmesinin ardından “You Lie You Die”, “Changing” ve “Over Me” adlı üç orijinal de Phoenix (Deluxe) uzunçalarında yerini aldı.

Charlotte Cardin’in dünyasına henüz girememişler için Halsey ve Drake gibi yıldızlarla çalışan yönetmen Norman Wong’un çektiği “Meaningless” klibi, heyecanlı bir tanışmaya vesile olabilir.