“Chasin’ the Bird”: Charlie Parker odaklı grafik romana ilk bakış

Quincy Jones’un tabiriyle “20. yüzyılın Mozart’ı, Bach’ı, Chopin’i olarak anılabilecek” müzisyenlerden biriydi Charlie “Bird” Parker. Kısacık ömrüne devasa bir müzik kariyeri sığdırmakla kalmadı; öncülük ettiği bebop devrimi ile yeni bir caz çağının önünü açtı, kendinden sonraki sanatçılara yol gösteren bir isme dönüştü. Bıraktığı efsanevi mirasa rağmen oldukça çalkantılı bir ömür yaşadı ve henüz 34 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Doğumunun 100. yılında caz efsanesini yâd etmek isteyen Z2 Comics, biyografik öğeler taşıyan yeni grafik roman Chasin’ the Bird’ü duyurdu. Kitabı hem yazan, hem de çizen müzisyen / karikatürist Dave Chisholm; Parker’ın 1945’ten 1947’ye kadar Los Angeles’ta geçirdiği, bir akıl hastanesinde altı ay kalmakla sona eren süreci yorumlamış. Madde bağımlılığı ve intihar eğilimiyle boğuşan Bird’ün bu dönem Dizzy Gillespie gibi isimlerle performans sergilediği, kariyerinin en etkili ve saygın işlerinden bazılarını kaydettiği biliniyor.

1 Eylül’de satışa sunulacak grafik roman iki farklı basımla sunulacak: İlk defa gün yüzüne çıkan bir Parker single’ının diskini içeren, standart ciltli baskı ve iki yeni parçasının yer aldığı 45’liği içeren, sınırlı sayıda üretilmiş kılıflı versiyon. Bir başka Z2 Comics projesi olan, The Doors odaklı antolojik grafik roman Morrison Hotele ise ekim ayında kavuşacağız.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...