Chelsea Wolfe alacakaranlığa davet ediyor

Yazı: Asena Büyük - Fotoğraf: Ebru Yıldız

Folk, elektronik müzik ve heavy metal gibi janrları harmanlayarak yarattığı müzikal dünyasıyla karanlığın iyileştirici gücünden ilham alan Chelsea Wolfe, yeni bir şarkıyla aramızda. Loma Vista Recordings aracılığıyla yayımlanan “Dusk”, Chelsea Wolfe’un karanlık, perili ve masalsı gotik dünyasını özleyenler için sıkı bir geri dönüş.

Bu çok katmanlı, kimi zaman akustik bir rüzgârla kimi zaman güçlü ve yoğun synth katmanlarıyla dolu parça, gotik bir sevgiyi temsil ediyor. “Dusk”ın enstrümanlarla yarattığı katmanlar, sözlerinin bir rüyayı andıran dokusuyla uyumlu; sınırları belirsiz ve şaşırtıcı. 

“Aşkımı dizginleyebilir misin? / Beni bir araya getirebilir misin? / Sana ulaşmak için ateşin içinden geçeceğim” diyen yeni parçasıyla Chelsea Wolfe, dostlar ve âşıkların cehennemi yaşamış olsalar bile sonunda sevgiyle bir araya geldiklerini şu benzetmeyle hatırlatıyor: “Seramik gibi ateşten geçerek, kırılmış ve tekrar birleştirilmiş.” 

Yeni Chelsea Wolfe parçasının prodüktör koltuğunda TV On The Radio üyesi ve Liars, Yeah Yeah Yeahs ve Santigold gibi isimlerin çeşitli albümlerinin prodüktörü David Sitek oturuyor. Synthesizer’da Ben Chisholm, davulda Jess Gowrie ve gitarda Bryan Tulao’yu dinliyoruz. Christopher Leckie & Sam Halleen yönetmenliğinde hazırlanan lirik klibi de burada.

Chelsea Wolfe’u en son 1979’da bir grup gencin film çekmek için Teksas kırsalına doğru çıktığı yolculuktan ilham alan Tie West filmi X’in soundtrack albümünde duymuştuk. 1918 yılında Fred Fisher tarafından üretilen “Oui Oui Marie”nin Chelsea Wolfe yorumu, tıpkı Tie West’in slasher dünyası gibi karanlık ve egzotik.

“Dusk” 2019’da yayımlanan son albüm Birth of Violence’ı takip ediyor. Albümün ardından Chelsea Wolfe’un kapısını çalmış; koleksiyona dair detayları, rüyalar âlemiyle olan ilişkisini ve ilham kaynaklarını konuşmuştuk. Özgür Yılgür’ün röportajında, “Şimdilerde berrak rüyalarımı keşfederek ve bu rüyalarımdan bana gelen gölgelerle iletişim kurmaya çalışarak onları kucaklamaya başladım.” demişti Wolfe. Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.