Chromatics’den sürpriz albüm: “Closer to Grey”

Bu sene uzun süren bekleyişi yeni bir albümle dindiren tek grup Tool olmadı. Amerikalı synth pop grubu Chromatics, yedi yıl sonra yayınladığı Closer to Grey albümü sürpriz bir şekilde dijital mecralarda belirdi.

Hikâyenin epey ilginç detayları var. Son uzunçaları Kill For Love’ı 2012’de Italians Do It Better etiketiyle yayınlayan ekip, iki yıl sonrasında yeni albüm Dear Tommy’nin şarkı listesini paylaşmıştı. Fakat bu albüm asla yayınlanmadı. Geride kalan beş yılda albüme dair çeşitli haberler gündeme gelmiş, “Dear Tommy” isimli şarkı da 2016’da klibiyle birlikte yayınlanmıştı. 2017’de ise grubun beyni Johnny Jewel, ölümle burun buruna geldiği bir deneyimin ardından bu albümün var olan tüm kopyalarını yok ettiğini açıklamıştı.

Son olarak Netflix filmi The Perfection için yaptığı Hole cover’ı “Petals”la gündemimize gelen ekip sessiz sedasız yeni albümünü yayınladı. Ama bu albüm, beş yıldır yolu gözlenen Dear Tommy değil. Closer to Grey, ismini geçtiğimiz yıl yayınlanan bir şarkıdan alıyor. Albümde Simon & Garfunkel klasiği “The Sound of Silence” ve Jesus & Mary Chain’den “On The Wall” parçaları için yapılmış coverlar da mevcut. 12 şarkılık albüm hemen aşağıda.