Chyno with a Why? şarkılarıyla göçmen krizinin içsel yansımaları

“Benim geldiğim yerden geliyorsanız ya da benim yaşadığım yerlerde yaşadıysanız, hiçbir şeyin kolay bir şekilde önünüze gelmediğini bilirsiniz. Ben sahip olduğum her şeyi kazandım; şimdi daha büyük dalgalar yaratma zamanı.”

Beyrut’ta yaşayan Suriye ve Filipin asıllı rapçi Chyno with a Why?, ekim ayında Warner Music Middle East’le imzaladığı sözleşmeden sonra bu sözleri dile getirmişti. Bu anlaşmayla birlikte oluşumun kadrosuna kattığı ilk lokal müzisyen olan Chyno with a Why?, Lübnanlı hip hop kolektifi Fareeq El Atrash’ın bir parçası. Çocukluk yıllarında birçok farklı şehirde yaşadığını ve topluma karışmakta her zaman zorlandığını belirten müzisyen, hayatı boyunca hip hop’ın ilişki ve köprüler kurmak adına kendisine yardımcı olduğunu belirtiyor. Şu sıralar yeni solosu Mamluk için gün sayan rap yıldızının kariyerine ve şarkılarında verdiği mesajlara yakından bakalım.

Şarkılarında kendi yaşantısında karşılaştırdığı ayrımcılığı, başka bir ülkede hayata tutunma mücadelesini ve ötekileştirilme konularını işleyen müzisyen, ilk albümü Making Music To Feel At Home’u 2015’te yayımladı. Hip hop denince birçoklarının aklına gelen bling bling stereotipinden ne denli uzak olduğunun ilk ispatı bu albümdü. Onun için iyi şarkının formülü belliydi: İlgi çekici beatler ve güçlü mesajlar.

İki yıl sonra Lübnan’ın hip hop sahnesinden temsilcilerle güçlerini birleştirdiği El Dahleeni hayata geçirdi. Albümün amacı, gençlerin radikal örgütlere katılmasına karşı bir bilinç yaratmaktı. 

Bir diğer tematik çalışması, 2018’de Ürdünlü müzisyen The Synaptik iş birliğiyle kaydettiği TERMINAL EP’siydi. Orta Doğu’daki gençlerin batılı etkileşimler ve Arap dünyasının kesişimiyle yaşadığı kimlik krizlerine ışık tutan şarkılara yer verdi.

Chyno with a Why?, ülkedeki sokak kültürü ve müziğine odaklanan ilk festival olan Beirut S.C.U.M. Week’in de kurucularından biri. İçinde olduğu sahneye kalıcı ve dönüştürücü izler bırakmaya kararlı. Bu yolda toplum tarafından kabul edilmek adına önüne çıkarılan tüm duvarları da bir bir yıkmak konusunda kendine güveni tam. Yeni albümü Mamluk da bu doğrultuda önemli rol oynayacak.

Mamluk’a dair neler biliyoruz?

*21 Ocak 2021’de yayımlanacak Mamluk, ismini 1300’lerde Mısır ve Suriye civarlarında yaşamış, hükümdara bağlı köleleştirilmiş askerler olan Memlûklerden alıyor. Çocukluklarında esir alınan ve birer savaşçıya dönüştürülen Memlûkler, güçlerini birleştirip bir darbe yapmış ve kendi hükümdarlıklarını kurmuş. 

*Bu ismi seçmesinin nedenini şöyle açıklıyor: “Ben Suriye ve Filipinli biri olarak Lübnan’da yaşıyorum. Bu albüm başka ülkelere göç edip orada çalışmak zorunda kalan farklı ırklardan insanlara özgüven kazanmaları için ilham vermek için yazıldı.”

*Mamluk, dünyanın dört bir yanındaki göçmen krizine içsel bir açıdan bakacak. 15 şarkıdan oluşacak albümde, aynı coğrafyadan müzisyen dostları çeşitli şarkılarda kendisine eşlik ediyor. TERMINAL EP’sinin ardından birlikte uzun soluklu bir turne yaptığı The Synaptik’in yanı sıra Lübnanlı MC ve prodüktörler El Rass, Zoog, Mbee, Zeinedin gibi konuklar var. 

*Albümden şimdiye dek dört parça dinlemeye açıldı. Prodüksiyonunu Mbee’nin üstlendiği “Last Night” parçası; her gününü son günüymüş gibi yaşayan, boşvermiş gençlere sesleniyor. Trevor Croop yönetmenliğinde bir kliple birlikte paylaşıldı.

*Mbee’nin vokallerde de kendisine eşlik ettiği “Russian Roulette” şarkısında “Ben bir tarafı ya da bir ülkeyi temsil etmiyorum. Suriye benim kanımda, ırkçılık sizin kanınızda” diyor Chyno with a Why?. Maradona’ya da selam çaktığı şarkının Jose Olarte imzalı klibinde Chyno’yla bir parkta yürüyüşe çıkıyoruz.

*Samer AK & Zeinedin iş birliği “Kayfouni” de kasım ayında yayımlandı. Diğer Mamluk parçalarına nazaran daha hafif ve eğlenceli bir atmosfer sunan “Kayfouni”nin klibinde de Chyno’nun günlük yaşantısından kesitler izliyoruz.

*”Eğer geldiğim yerden nefret ediyorsan, seni gideceğim yere götürmeyeceğim” dediği “2020 Vision” parçasını da 3 Aralık 2020 günü yayımladı Chyno. Bu parçada da kendisine El Rass ve Zoog eşlik etmekte. Klibi hemen aşağıda.