Çiçek değil, kırılgan değil: Foxes’ın yeni şarkısı “Woman”

Kadınlara yöneltilen şiddet, ayrıştırıcı tavırlar ve söylemlerden ne kadar bıktığımızın haddi hesabı yok. Kadınların güçlenmesinden bahsetmeye çalışırken ya da farkındalık yaratmaya çabalarken bile kullanılan üslup, aslında yolun ne kadar da başında olduğumuzun göstergesi. Grammy ödüllü İngiliz müzisyen Foxes’ın yeni parçası “Woman”; tam da bunun altını çizmek ve kadınlara yönelik ayrıştırıcı söylemlere dair bir farkındalık yaratmak niyetiyle yaratılmış.

Kadınların çiçeğe, böceğe, herhangi kırılgan ya da değerli bir şeye benzetilmesinden acilen vazgeçilmesi gerektiğini anlatan parçanın video klibi, Gemma – Green Hope’un çizgileriyle şekillenmiş. 

Foxes adıyla tanıdığımız Louisa Rose Allen, son albümü All I Need’i 2016 yılında paylaştıktan sonra, müziğinin yeni duraklarını keşfe çıkabilmek için üç senelik bir mola vermişti. Geçtiğimiz mayıs ayında paylaştığı “Love Not Loving You” ile geri dönen müzisyen belki de yeni bir albüm hazırlığındadır diye düşünürken, dünyanın her yerindeki kız kardeşlerimize güç veren bu yeni parçanın tadını çıkarıyoruz. 

Yazı: Asena Büyük

Yükleniyor...