Çıplak Ayaklar Kumpanyası yaz atölyeleri devam ediyor

Hazırlayan: Eylül Ege

2003’ten bu yana gösteri sanatları alanındaki üretimlerini genişleterek sürdüren Çıplak Ayaklar Kumpanyası bu sene 20. yaşını kutluyor! Birtakım arşiv çalışmalarına girişmişken yaz atölyelerine de devam eden ekip; 5-6 Ağustos’ta Leyla Postalcıoğlu, 9-10 Ağustos’ta ise Büşra Firidin yürütücülüğünde bedeninizin hareket alanını keşfedeceğiniz  doğaçlama deneyimlerine davet ediyor. Detaylar hemen aşağıda. 

Doğaçlama Atölyesi, Değişen

Doğaçlamaya bir algı pratiği ve kendini ifade yöntemi olduğu kadar bir performans biçimi ve kompozisyon yöntemi olarak yaklaşacağımız bu atölyede, hareket araştırmaları ve önceden belirlenmiş yönergeler aracılığıyla anda oluşana karşılık verebilmenin olasılıklarını araştırıp, duyumsadıklarımızı harekete dönüştürme yolları arayacağız. İçimizden  geldiği gibi, bir yerden hatırladıklarımızı, ortak bir çıkış noktasından başlayarak, her adımın farkında olarak ve aynı zamanda her şeyi unutup dans ederek; ritm olarak, ritmin peşinden koşarak, birbirimizin hareketini ya da duruşunu dinleyerek, zaman – mekan – ağırlık ve başka şeylerle etkileşerek, destek noktalarının ve bedenin fiziksel sınırlarının farkında olarak ve bunları hayal gücü ve oyunlarla esneterek…

Hayal gücümüzün ve duyumsadıklarımızın bedenlerimize ve birbirimize yansımasına tanıklık etmeye çalışacağız. “Değiş, değişme, değiştir” diye seslenip, değişen hallerden değişmeyenlere doğru yol alacağız. Bizi ayıranlardan çok birleştirenlere odaklanacağız. Hem nefes nefese kalıp hem de çok yavaşlayacağız. Çok şeyin sıkışık hissettirebildiği bu şehirde ağustos ayında  Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nun açtığı nefes aldıran boşlukta saatlerce hareket ederek, konuşarak ve yazarak bir arada olabileceğimiz, araştırabileceğimiz bir alan olması dileğiyle sizi bu atölyeye davet etmek isterim. 

Daha önce doğaçlama deneyiminiz olması gerekmez.  Hayatını dansa adamış, senelerce emek vermişlerin ve dansı henüz yeni keşfetmeye başlayanların buluşabileceği bir yer olması dileğiyle..

Atölye Eğitmeni : Leyla Postalcıoğlu

Katılımcı kontenjanı kısıtlıdır.Katılmak isteyenlerin [email protected] adresine e-mail atarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Mekân: Çıplak Ayaklar Stüdyosu
Tarih: 5-6 Ağustos / Cumartesi-Pazar
Saat: 13:00-16:00


Yaratıcı Hareket ve Doğaçlama Buluşmaları

Keşfe ve araştırmaya açık bir alan yaratmaya çalışan bu atölyede bedenimizi hareketin, müziğin ve ritmin akışına bırakırken, aynı zamanda beraber ve yalnız hareket etmeyi deneyimleyip, imajlar ve kombinasyonlar üzerine yoğunlaşacağız. 

Sizleri Büşra Firidin’in yürütücülüğünde, Berkant Kılıçkap’ın tasarladığı sesler eşliğinde birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Bu keyifli atölye deneyimine, hareket etmeye açık herkes katılabilir. 

Atölye yürütücüsü: Büşra Firidin
Ses Tasarım ve Uygulama: Berkant Kılıçkap

Katılımcı kontenjanı kısıtlıdır. Katılmak isteyenlerin [email protected] adresine e-mail atarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Mekân: Çıplak Ayaklar Stüdyosu
Tarih: 9-10 Ağustos 2023 / Çarşamba-Perşembe
Saat: 18.00-20.00