Çizgilerle: Pharoah Sanders

Efsanevi müzisyen Pharoah Sanders‘ın kariyerine, Furkan ‘Nuka’ Birgün’ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Furkan ‘Nuka’ Birgün

pjimage_1_8

Little Rock, Arkansas’ta, Farell Sanders adıyla dünyaya gelen sanatçı, tenor saksafon çalmaya lisedeyken başladı. Profesyonel anlamda kariyeriyse Oakland, California’da, John Coltrane’le arkadaş olmasıyla şekillendi. 1961 yılında New York’a taşınmasının hemen ardından Sun Ra ile çalmaya başlayan Sanders, bu birliktelik neticesinde lakabına kavuştu.

1-WEB

John Coltrane’in grubuna 1965 yılında dahil olan sanatçı, aynı sene iki farklı albümde yer aldı. Coltrane’in avangarda yönelmesinin arkasındaki en temel ilham kaynaklarından biri, Sanders’ın sıradışı stili ve müzik yaklaşımıydı.

2-WEB

Sanders, Impulse!ESP-Disk ve Arista gibi efsanevi plak şirketleri aracılığıyla grup lideri olarak yer aldığı pek çok mihenk taşı albüm yayınladı. Lider olarak yer aldığı üçüncü albüm olan Karma, spiritüel dokunuşlarıyla gelmiş geçmiş en heyecan verici free jazz işlerinden biri kabul edilmekte. Kendine özgü saksafon tınısını ve etkileyici yaklaşımlarını albümün her anında duymak mümkün. 1969’da Impulse! etiketiyle yayınlanan Karma’nın kadrosunda yer alan isimlerden bazıları, Lonnie Liston SmithLeon ThomasJulius Watkins ve Reggie Workman.

3-WEB

Sanders, müzikal yolculuğu boyunca Sonny Sharrock’tan Kahil El’Zabar’a pek çok isimle birlikte çalıştı ve çok sayıda farklı kültürü kucaklayarak birçok ortaklık girişiminde bulundu. 1994 yılında, Gnawalı müzisyen Mahmoud Guinia’yla güçlerini birleştirerek, prodüktörlüğünü Bill Laswell’ın üstlendiği The Trance of Seven Colours isimli bir albüm kaydetti.

4-WEB

Çizgilerle serisinin tamamı için buraya tıklayarak Bant Mag. No:60’a ulaşabilirsiniz.