Datça’ya gitmek için bir neden daha: Datça Tiyatro Festivali

Geçen sene ilk kez üniversiteli gençlerin oluşturduğu Mirket Platform tarafından düzenlenen Datça Tiyatro Festivali’nin bu yılki programı yine dopdolu. Oyunlar, atölyeler, üretim çalışmaları, söyleşileri, konserler, hikâye günü /gecesi ve daha pek çok etkinliğin yer aldığı festival 26-30 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Denizi ve doğal güzellikleriyle pek çok tatilcinin gözbebeği olan Datça’ya gitmek için bir neden daha hanelere eklenmiş durumda.

Yazı: Hande Sönmez

Datça Belediyesi’nin de katkılarıyla Mirket Platform tarafından düzenlenen Datça Tiyatro Festivali; hem oyuncu/yazar/yönetmen adaylarına hem de tiyatro severlere son derece doyurucu bir program sunuyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez gerçekleşen festivalin organizasyonunu müthiş adanmış gençlerden oluşan Mirket ekibi üstleniyor. 4 gece 5 gün boyunca sadece oyun ve söyleşilerle değil, konserler, atölyeler, üretim çalışmaları, panayır alanındaki eğlenceli aktivitelerle dolu bir program sunan festivalde pek çok etkinlik ücretsiz olarak gerçekleşecek.

İsteyen katılımcıların kamp alanında da konaklayabileceği opsiyonlar sunan festivaldeki fiyatlar da makul bir düzeyde tutulmuş. Amfi Tiyatro’daki tüm oyunlar ve konserler için kombine bilet fiyatı tam ve öğrenci bileti olarak sırasıyla 170 TL ve 120 TL olarak belirlenmiş. Kamp içinse 4 gecelik konaklama fiyatı yine sırasıyla 350 TL ve 240 TL.


“Seni Seviyorum Türkiye”

Peki Datça Tiyatro Festivali’nde neler var?

OYUNLAR:
Ücretli* Festival kapsamında Amfi Tiyatro’daki oyunlar ücretli, ancak alternatif sahnedeki oyunlar ücretsiz olarak sahnelenecek. Amfi Tiyatro’da sahnelenecek oyunlar; BBT’den Seni Seviyorum Türkiye, Bam İstanbul’dan Kader Can, Siyah Beyaz ve Renkli ekibinden Senaryo ve de İkinci Kat’tan Tezgah.

Ücretsiz*
Panayır alanında bulunan alternatif sahnede ise 3Kulak’tan Bir Yıldız Batıyor ve Yersiz Kumpanya’dan Unutulan oyunları ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak. Ayrıca çocuk oyunları Dünyadaki En Güzel Şey, Göçebe ve Turunç Bahçesi de sahnelenecek.

ATÖLYELER:
ÜcretliHülya Gülşen, Tuğrul Tülek, Yeşim Koçak ile Hata Yapma Atölyesi, Burcu Yılmaz ile Anda Kompoziyon ve Doğaçlama Atölyesi ve Soundpainting Atölyesi herkesin katılımına açık gerçekleşen iki atölye olarak öne çıkıyor. Bu iki atölye dışında bir niyet mektubu ve özgeçmişle başvurulan ve çağdaş tiyatro sahnesinin önde gelen isimleri tarafından yönetilen başka atölyeler de mevcut. Sevilen oyuncu ve BBT Genel Sanat Yönetmeni Alican Yücesoy ile Bilmeden Oynamak, geçtiğimiz sene Yuva’daki performansı ile Afife Tiyatro Ödülleri’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alan Erol Ozan Ayhan ile Komedide Gerçekçilik ve Zamanlama, Işık Teorisi ile hatırlayabileceğiniz Zinnure Türe ile Anlatıcılık Atölyesi, Bir Baba Hamlet’in başarılı yönetmeni Emrah Eren ile Sahnede Bir Dünya Yaratmak ve de Bedirhan Dehmen ile Beden/Hareket Atölyesi de çok yoğun ilgi görüyor.

Ücretsiz* Çocuk atölyelerinde; 7-12 yaş aralığındaki çocuklar için Fırat Bingöl ile Çocuklar için Sanat Atölyesi ve Ecenur Ateş tarafından 4-6 ve 6-8 yaş aralığındaki çocuklar için geçerli Masalla Yoga da yine ücretsiz olarak ve sınırlı kontenjanla gerçekleşecek.

(SEÇİLEN ÖĞRENCİLERE ÖZEL) ÜRETİM ÇALIŞMALARI:
Ücretsiz*

Gelenekselleşen öğretilere bir alternatif olması amacıyla oluşturulan üretim çalışmalarına seçilen öğrencilerin/ adayların ulaşım ve konaklama masraflarını festival karşılıyor.

Bu sürecin sonundaki üretimler ise festival sonunda sahneleniyor.  Metin yazarlığı, reji, tiyatro müziği, oyunculuk, dramaturji ve sahne tasarımı dallarını kapsayan Adım Adım Oyun Üretimi ve Resimden Sahneye bu alandaki iki çalışma.

KONSERLER:
Ücretsiz
*
Tiyatro Festivali müziksiz olur mu? Akustikhane’nin açılış konseri, Bulutsuzluk Özlemi Ruhu adıyla sahnede olacak olan Akın Eldes ve Nejat Yavaşoğulları’nın konseri, İlhancan Rodoplu, Rampapa Band, Güvenç Dağüstün ve Burçin Büke’den Şair Şarkıları, Merlyn, Güler Özince ve Ceren Gündoğdu’nun yer alacağı gecenin ardından gerçekleşecek Büyük Ev Ablukada konserleri festivalde yer alan müzik seçkisini oluşturuyor.


DİĞER ETKİNLİKLER:
Ücretsiz*

Festivalde ayrıca; Berfin Zenderlioğlu, Serdar Orçin ve Ebru Nihan Celkan ile bir söyleşi, Ece Nur Ateş, Sedat Can Güvenç ve Zinnure Türe ile günışığı ve ayışığı hikâye anlatma etkinlikleri, panayır alanında gerçekleşecek Pub Story oyunu ve de Dicle Doğan ile Anın İçinde Performans gibi pek çok etkinlik yer alacak.

Eğer yolunuz 26-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Datça’ya ve hatta Bodrum’a bile düşerse Datça Tiyatro Festivali’ni kaçırmayın…