Dave Okumu öteki olmanın hissini kurcalıyor

Yazı: Sevda P. Yıldız

İngiltere müzik sahnesinin önemli figürlerinden Dave Okumu, önümüzdeki nisanda Dave Okumu & The Seven Generations çatısı altından I Came From Love isminde bir albüm yayımlayacak. Koleksiyonu parça parça paylaşan müzisyen, ikinci bölüm olan The Intolerable Suffering Of (The) Other adlı dört şarkılık kısaçaları geçtiğimiz günlerde dinlemeye açtı. 

Albümde Eska, Kwabs, Wesley Joseph, Robert Stillman, Anthony Joseph, Byron Wallen, Raven Bush ve Grace Jones ile çalışan Dave Okumu, bu koleksiyonu tek başına değil; kendisinin, başkalarının, müzikal soy ağacının önceki jenerasyonları ve onların torunlarını temsil etmesi için Dave Okumu & The 7 Generations adıyla yayımlamayı tercih ediyor. 

I Came From Love ile Afrikalı olma deneyimini ve bu kökene sahip olmanın ne tür anlamlara geldiğini çeşitli perspektiflerden yansıtmaya çalışan Dave Okumu, albümün ikinci bölümü için farklı disiplinlerden birçok sanatçıdan ilham almış. The Intolerable Suffering Of (The) Other, 1930’larda Paris’te bir grup Afrikalı öğrencinin Siyahlara yönelik bilinç yaratma amacıyla canlandırdığı Nègritude hareketine göndermeyle başlıyor ve bu oluşumun kurucularından biri olan Aimé Césaire’in Return to My Native Land kitabından alıntılar içeriyor. 

Koleksiyonun birinci kısmı You Survived So I Might Live, Kasım 2022’de bir kısa film eşliğinde yayımlanmıştı. Seri, yönetmen koltuğunu Tessa Louise-Salomé ve Luc Sorrel’in paylaştığı bir başka kısayla devam ediyor. İsmiyle müsemma film; karanlık, ıssız, saklı ve yalnız bir yolculuğu, bir yandan da Dave Okumu’nun kendinden önceki nesillerin deneyimlerini okuyuşunu belgeliyor. Herhangi bir eylem dahi göstermeden, geçmişin ağırlığına verdiği gizli referanslarla yüzyüze getiriyor izleyeni. 

Dave Okumu solo işleri ve The Invisible grubunun bir parçası olmasının yanı sıra kariyeri boyunca Amy Winehouse, St. Vincent, Theo Parish, Anna Calvi, Grace Jones, Joan As Police Woman ve Tony Allen gibi birçok müzisyenle de çalıştı. Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Tom Skinner gibi caz yıldızlarıyla Miles Davis anısına bir araya geldiği London Brew albümü ise 31 Mart’ta yayında olacak.