Tom Skinner, iyi haberlerin taşıyıcısı olmak niyetinde

İngiliz davulcu, besteci ve prodüktör Tom Skinner, geride kalan 20 yılda Londra’da gelişen yeraltı müzik sahnesinin merkezi figürlerinden biri oldu. 2021’e bıraktığı şahane Black To The Future koleksiyonunun ardından, 29 Mayıs’ta İstanbul’a da uğradığı bir rota üzerinde son konserlerini verip bir tür kabuk değiştirme sürecine giren spiritüel caz kolektifi Sons of Kemet’in üyelerinden biri aynı zamanda. 


Geçtiğimiz mayısta Radiohead’den Thom Yorke ve Jonny Greenwood ile buluştuğu The Smile grubu ile birlikte kafaların endişelerle dolduğu garip bir boşluğa düşüren A Light For Attracting Attention adlı, sürükleyici bir ilk uzunçalar yayımlamıştı bir de. Son zamanlarda; Alabaster DePlume, Tom Herbert, Shahzad Ismaily gibilerinin yer aldığı kadrosuyla merak uyandıran Beth Orton albümünde de izini gördüğümüz Skinner, bu kez bir solo kayıt haberiyle heyecanlandırıyor. 

Müzisyen 2012 ve 2017’de Hello Skinny mahlasıyla Hello Skinny ve Watermelon Sun adında iki solo uzunçalar paylaşmıştı aslında ancak 4 Kasım’da dinlemeye açılacak Voices of Bishara, kendi adını kullandığı ilk albümü olacak. İsmini, çellist Abdul Wadud’un 1978 tarihli solosu By Myself’i yayımlayan, Wadud’un kendi plak şirketi olan ve Arapça’da “güzel haberler” anlamına gelen Bishara’dan alıyor. Albümle tanışmamızı sağlayan ilk teklinin adı da “Bishara”.

Bir serbest caz patlaması olarak tanımlanabilecek parça ilk karşılaşmada; sükunetten uzağa, kaosa, çalkantılı sulara, fırtınaların ortasına götürüyor gibi gelse de kendini teslim eden kulaklarda kesinlikle şifalandırıcı bir etki bırakıyor. Sade bir viyolonsel melodisinin ardından aceleyle diğer enstrümanlar da dâhil oluyor kompozisyona. Zaman zaman hırçınlaşsa da çoğunlukla şefkatli tınlayan nefesliler ve onlara ne biçimde uyumlandığını her an büyük bir zevkle takip ettiren davul – bas hattıyla başından sonuna hipnotik bir dinleme deneyimi sunuyor.

Tom Skinner, parçaya dair düşüncelerini şöyle özetliyor: “Bu kayıt, artan sahtekârlık ve dezenformasyon çağında, birlik olma bilinci ve komünite aracılığıyla dünyaya doğru bir şey koyma girişimidir. Bishara iyi haberlerin taşıyıcısı ve bu albümde, benim için çok değerli olan müzisyenlerle bir araya gelip, karanlığın arttığı yerlere topluca ışık yayarak, bu amaca saygı gösteriyoruz.” Skinner’a deyim yerindeyse rüya gibi bir ekip eşlik ediyor: Kareem Dayes, Nubya Garcia, Tom Herbert ve Shabaka Hutchings.