David Fincher ve Robert Towne’dan, “Chinatown” filminin öncesinde yaşananları konu edecek Netflix dizisi

Başrollerini Jack Nicholson ve Faye Dunaway’in paylaştığı 1974 yapımı Chinatown filminin öncesinde yaşananları konu edecek bir Netflix dizisi çekilecek ve David Fincher prodüktör koltuğuna oturmayı kabul etti.

Fincher’ın bu koltuğu paylaşacağı isimlerden biri orijinal filmin yazarı olan, hatta Chinatown ile En İyi Senaryo Oscar’ını kazanan Robert Towne. Diğeri ise Fincher’ın House of Cards ve Mindhunter gibi Netflix projelerinde de beraber çalıştığı Josh Donen. David Fincher’ın dizinin pilot bölümünü çekip çekmeyeceğine dair bir şey söylemek için ise henüz çok erken.

Chinatown, Hollis Mulwray adlı kocasının kendisini aldattığından şüphelenen Ida Sessions isimli kadının özel dedektif Jake Gittes’e başvurmasıyla başlıyordu. Jack Nicholson’un canlandırdığı Gittes, Mulwray’i bir kadınla yakalar, fotoğraflarını çeker ve dava kapanır. Ancak sonrasında Mulwray’in öldürülmesi işleri bambaşka bir boyuta taşır. Olayın peşini bırakmayan dedektif Gittes, zamanla birçok gizemle karşılaşır… Yeni Netflix dizisi ise Roman Polanski’nin filminin öncesinde genç Jake J.J. Gittes’in Los Angeles’ta özel dedektiflik yapmaya başladığı ilk günlerini anlatacak. 1990 yılında Jack Nicholson’un yönetmenliğini, Robert Towne’un da yazarlığını üstlendiği The Two Jakes isimli bir Chinatown devam filmi çekildiğini de buraya not düşelim.

David Fincher, son dönemlerde gündem yaratan Mindhunter ve Love, Death & Robots projelerinin yanı sıra beş yılın ardından üzerinde çalıştığı ilk uzun metrajı Mank’i de Netflix için çekiyor. Filmde Oscar’lı oyuncu Gary Oldman, Citizen Kane’in senaristi  Herman Mankiewicz’i canlandıracak.