Değişen dünyanın sesli sosyal ağları

Pandemiyle birlikte, sanal dünyanın içeriklerine olan ilgi hızlı bir ivme kazanarak arttı ve bunun yansımaları yeni nesil sosyal medya uygulamalarına çeşitlilik getirdi. Dönemin gerektirdiği evde kalma ve mesafeli yaşama durumu, kullanıcıların büyük bir kısmını içinde yaşadığımız dünyayla iletişim hâlinde kalmak için farklı sosyal medya platformlarına yöneltti. 2020 yılında çığ gibi büyüyen, bu yıl ise aylık 1,2 milyar aktif kullanıcıya ulaşması beklenen TikTok, bu durumun en belirgin örneklerinden biri. Aşina olduğumuz sosyal medya uygulamaları yükselişlerine devam ederken; bir yandan da sesli iletişim uygulamaları bu hızlı gelişmeyi yeni bir akım olarak takip ediyor.   

Bir mobil analiz sitesi olan appannie.com’da yayımlanan bir makale, bu konuya ilişkin dikkat çekici istatistikler paylaşıyor. 

Geçtiğimiz yıl boyunca, çeşitli iletişim ve sosyal etkileşim vasıtaları, yeni dönem sosyal medya uygulamalarının popülerleşmesinde öncü rol üstlendi. Sesli iletişim temelli bir sosyal ağ hizmeti olan ve geride kalan birkaç ay içinde şaşırtıcı derecede önemli bir büyüme gösteren Clubhouse, şüphesiz ki son zamanlarda diğer uygulamalardan sıyrılarak kendini farklı bir noktaya konumlandırdı. İstatistikler şöyle: 1 Şubat itibariyle dünya çapında 3,5 milyonun üzerinde indirme sayısına ulaşan ve iki hafta içinde bu sayının iki katını aşan Clubhouse’un ses getirdiği ülkeler arasında İngiltere, Almanya, Japonya, Brezilya ve Türkiye üst sırada. 

Clubhouse çeşitli ülkelerde ortaya çıkan diğer sesli iletişim uygulamaları arasında da hatırı sayılır bir rekabet yarattı. Bu büyümeyi bir fırsat olarak gören Facebook, Clubhouse ile rakip konuma gelmesi planlanan bir uygulama geliştirme çalışmalarına başladı bile. Facebook bu alanda tek rakip değil. Bireysel sağlık ve topluluk hissiyatına odaklanan sesli iletişim ağı Quiltde bu ilerleyişi takip ederek 3,5 milyon dolar yatırımla benzerleri arasında hızla yerini aldı.  

Dikkat çeken sesli sosyal ağların yanı sıra, kullanıcılar arası görüntülü yayın da tüketicilerin değişmekte olan uygulamalarla iletişiminde etkileyici bir faktör olmaya devam ediyor. Genel olarak, oyun yayınları ile bilinen Twitch, aynı zamanda, bünyesindeki kullanıcılara oyun dışında konuların da dâhil edildiği daha geniş kapsamda bir iletişim ağı sağlıyor. Bakalım evlere kapandığımız ve kendi dünyamızın içinde alternatif evrenler aradığımız şu günlerde ilgiyle yükselmekte olan farklı iletişim uygulamaları ne türde yenilikler göstermeye devam edecek.

Yazı: Kerem Eyüboğlu


Yükleniyor...