Dijital asistanlardan “Black Lives Matter” bilinçlenmesi için ağız birliği

Google, Apple ve Amazon dünya çapında ses yükselten ırkçılık karşıtı protestolara destek verme niyetiyle dijital asistanlarına yeni bir güncelleme getirdi. Artık tüm sesli asistanlar, “All lives matter” sorgusu karşısında kullanıcıya neden bu söylemin “Black lives matter”a cevaben kullanılmayacağını açıklıyor. Ayrıca “Black lives matter” ve “All lives matter” sorgularının hepsinde kullanıcılar harekete dair bağlantılara yönlendiriliyor.

Google Assistant, kendisine “Siyah hayatlar önemli mi?” sorusu yöneltildiğinde “Siyah hayatlar önemli. Siyahlar, bu ülkedeki herkesle eşit haklara sahip ve yüzleştikleri eşitsizliğin farkında olmak çözümün ilk adımıdır.” cevabını veriyor. “Bütün hayatlar önemli mi?” sorusunun cevabı ise şöyle: “‘Siyah hayatlar önemlidir’ demek diğer hayatlar önemli değildir demek değil. Siyah hayatların, diğer hayatların taşımadığı riskler taşıdığı anlamına geliyor.”

Siri ise, “Siyah hayatlar önemli mi?” sorusuna direkt olarak evet cevabını verip BlackLivesMatter.com bağlantısını paylaşıyor. Diğer soruya verdiği yanıt da şu şekilde: “Genellikle ‘Bütün hayatlar önemlidir’ söylemi ‘Siyah hayatlar önemlidir’ ifadesine cevaben söyleniyor, ama onunla aynı kaygıları paylaşmıyor.”

Alexa’nın yanıtları da şöyle güncellendi: “Siyah hayatlar önemlidir. Ben ırksal eşitlikten yanayım. Sistemsel ırkçılık ve eşitsizliğe karşı bu mücadelede siyahlarla dayanışma içindeyim. Nasıl harekete geçebileceğinizle ilgili bilgi almak için blacklivesmatter.com ve NAACP.org‘u ziyaret etmenizi öneririm.” Tüm hayatların önemli olup olmadığı sorulunca da diğerlerine benzer yanıtlar sağlıyor: “Tüm hayatlar önemli, ama siyah hayatlar sistemsel ırkçılık ve eşitsizlik karşısında daha büyük tehlike altında.”

Yazı: Cansu Çubukçu