Doğan Duru’nun solo albümü “Epoch”tan ilk klip

Bu kez zihnini ve hissettiklerini olduğu gibi, tüm katmanlarıyla keşfetmemize fırsat veren Doğan Duru’nun iç dökümü, takipçilerinin hikâyelerine kulak veren bir çağrıyla görsel dünyanın kapılarını araladı. 8 Nisan’da “Dut” parçasına çekeceği klip için takipçilerine çağrıda bulunan müzisyen; yaklaşık 12 saati aşan 951 video arasından kesitlerle Kerem Aykıl tarafından kurgulanan video klibi paylaştı. Klipte Doğan Duru’nun takipçilerinin yanı sıra Gonca Vuslateri ve Özgür Mumcu gibi tanıdık yüzler de yer alıyor. 

Advertisement

Fiziksel mesafelenme süresince hissettiğimiz yalnızlık ve üzerine düştüğümüz duyguların ağırlığı içindeyken gelen bu klip baştan sona yüz yüze bulunduğumuz mücadeleye içkin bir hâl alıyor. Bu ağır duyguların soyutlaştırıcı gücünün karşısında, dönme dolabın hâlâ dönmeye devam ettiğini hatırlamanın rahatlatıcı etkisiyle, videonun sonuna doğru hızlanan ritimlerin de elimizden tutmasıyla belki o düşman hislerden sıyrılıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde J. Hakan Dedeoğlu’yla ilk solo albümü üzerine sohbet edip merak ettiğimiz soruları cevaplayan Redd grubunun solisti ve şarkı yazarı Doğan Duru, Epoch’tan söz ederken, ayrı bir albüm hazırlama sürecinin bir ressam gibi, bir roman yazarı gibi tekilleşmek isteğinden ileri geldiğini söylemişti. Her detayıyla, kendine ait bir oda olan bu albümün neredeyse bütün adımları; enstrümanlardan mikse kadar yalnızca onun elinden çıkmış olsa da bu imece usulü klip albüme görsel bir merhem etkisi bahşetmiş diyebiliriz.

Yazı: Asena Büyük