Tribeca Film Festivali çevrimiçi programını duyurdu

11 Eylül saldırılarına yanıt olarak 2002’de kurulan Tribeca Film Festivali’nin 19. buluşması, bu yıl 15-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenecekti.

Festivalin, diğer birçok festival gibi COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelendiği duyurulmuştu. Tribeca Enterprises ve Tribeca Film Festivali Kurucu Ortağı ve CEO’su Jane Rosenthal, festivalin çevrimiçi olarak yapılmasına karar verdiklerini açıkladı.  Rosenthal’ın konuyla ilgili yaptığı duyuru şöyle: “İnsanlık olarak keşfedilmemiş sularda yol alıyoruz. Silahları durdurmak, gülmek ve ağlamak için bizzat toplanamasak da, sosyal ve ruhsal olarak bağlı kalmamız önemlidir. Tribeca dayanıklılıkla ilgilidir ve sanatçıların bizi bir araya getirme gücüne şiddetle inanıyoruz. 11 Eylül yıkımından sonra kurulduk ve toplulukları sanat yoluyla bir araya getirmek DNA’mızda.” 

Teknolojinin imkânlarından yenilikçi bir bakışla yararlanan festivalin programı epey ilgi çekici. 

Cinema360 seçimleriyle izleyiciler, Oculus TV’de 15 sanal gerçeklik filmiyle buluşacak. Bilim kurgudan korkuya, romantizmden komediye, seçkinin geniş bir yelpazesi var. Üstelik, 15 filmin 10’u uluslararası prömiyerini Tribeca Film Festivali’nde yapmış olacak.

Danny Boyle, Aparna Nancherla, Regina Hall, Yance Ford, Lucas Hedges, Pamela Adlon, Marti Noxon, Asia Kate Dillon ve Sheila Nevins gibi isimleri içeren 30’dan fazla jüri üyesi, dokuz farklı kategoride, çalışmaları ödüllendirecek. İzleyiciler, Morgan Cooper, Gabrielle Dennis, Margaret Qualley, Lena Waithe, Denzel Whitaker ve Olivia Wilde gibi yetenekleri içeren bu yılki finalistlerin üretimleriyle buluşacak.

Festivalin bir geleneği olarak, belirli kategorilerdeki kazananlar, CHANEL tarafından desteklenen ve bu yıl küratörlüğü galerici Vito Schnabel tarafından yapılan, orijinal sanat eserlerini içeren Tribeca Film Festivali Sanat Ödülleri’ne hak kazanacaklar.

Her kategoride kazananlar tribecafilm.com‘da duyurulacak.

Beşinci N.O.W. (Yeni Çevrimiçi Çalışma) İçerik Oluşturucu Pazarı, HBO sponsorluğunda, 21-22 Nisan tarihlerinde iki gün boyunca yüzlerce 20 dakikalık video sahası toplantıları yaparak içerik oluşturucuları sanal olarak dağıtımcılara, prodüksiyon şirketlerine ve akış ve çevrimiçi platformlara bağlayacak. Ayrıca, hakların kullanılabilirliği, bir temsilci dizini ve satış kişileri de dahil olmak üzere program kaynakları ve yalnızca akredite edilmiş erişim için, orijinal festival tarihleri ​​boyunca açık bir çevrimiçi tarama kütüphanesi içeren Endüstri Extranet Kaynak Merkezi başlatılacak.

Yazı: Mine Metin