Doğum günü şerefine: En iyi 13 Stephen King uyarlaması

Yaşayan en ünlü ve en üretken yazarlardan, muhtemelen pek çoğumuzun hayatına çeşitli dönemlerde çeşitli romanlarıyla dokunmuş olan Stephen King’in sayısız uzun ve kısa metrajlı film ve dizi uyarlaması yapılmış eseri var, malum. Bunlar arasında en meşhur olanlardan biri de şu sıralar hem Türkiye’de, hem de dünyada gişe başarısıyla dikkat çeken It. Hazır Pennywise fırtınası sinema salonlarında eserken, biz de Bant Mag. ekibinin favori Stephen King uyarlamalarını sıralayalım dedik. Karşınızda Bant Mag. sinema editörü Melikşah Altuntaş’ın kaleminden, favorimiz olan 13 Stephen King uyarlaması.

13. Needful Things (1993)

King’in romanlarından yapılmış en kenarda köşede kalmış uyarlamalardan biri olan bu film, Max von Sydow ve Ed Harris gibi oyuncuları ve başarılı atmosferine rağmen, zayıf yönetmen tercihleri nedeniyle pek sevilmeyen bir adaptasyon. Yine de izlemeyenlerin bir göz atmasında fayda var.

12. Pet Semetary (1989)

King’in en ünlü ve en ürkütücü romanlarından birinden uyarlanmış olan bu kült klasik, kimi kusurlarına rağmen, üzerinden geçen yıllara meydan okuyan ve pek çok açıdan hala işlevselliğini koruyan, tüyler ürperten bir gerilim.

11. Dolores Caliborne (1995)

Misery’de olduğu gibi bir kez daha soğukkanlı bir Kathy Bates performansıyla canlanan bu King uyarlaması, Hollywood’un yetkin yönetmenlerinden Taylor Hackford’ın ellerinde etkili bir filme dönüşmeyi başarıyordu.

10. The Green Mile (1999)

2000 yılında En İyi Film dahil çok sayıda Oscar adaylığı ve sayısız ödül ve övgü toplayan, Tom Hanks ve Michael Clarke Duncan’ın etkili performanslarıyla şahlanan bu duygu yüklü uyarlama, geçen yüzyılın en büyük mendil ıslattıranlarındandı.

9. Hearts in Atlantis (2001)

Antony Hopkins ile geçtiğimiz yıl talihsiz bir şekilde genç yaşında aramızdan ayrılan Anton Yelchin’i başrole taşıyan bu sıcak ve samimi Stephen King uyarlaması, yazarın gizemli yabancılara duyduğu ilgiden yürüyen, sakin ama etkili bir uyarlama.

8. The Mist (2007)

Geçtiğimiz sezon bir de dizi uyarlaması ile karşımıza çıkan King’in bu mistik öyküsü, orijinal fikri, başarıyla görselleştiren bu uyarlamayla karşımıza çıktığında seyirci ve eleştirmenleri memnun etmeyi başarmıştı. Haksız değiller.

7. The Shawshank Redemption (1994)

Stephen King’in kendisi bile, bir uyarlamasından pek çoklarına göre sinema tarihinin en iyi filminin çıkacağını ummazdı herhalde. 90’lı yılların en büyük sinema olaylarından biri, King’in marifetli dilinden güç alıyor.

6. Christine (1983)

Kötü ruhlu bir otomobilin başrole kurulduğu bir hikayeyi ancak Stephen King bir bestseller’a dönüştürebilirdi ve onu beyaz perdeye de ancak John Carpenter gibi bir tür sineması cambazı bu kadar benzer şekilde taşıyabilirdi.

5. The Dead Zone (1983)

Stephen King’in gerçeküstü bir uyanış üzerine kurduğu çılgın öyküsüne, sinemanın gelmiş geçmiş en büyük manyaklarından David Cronenberg dokununca ve Christopher Walken da başrole kurulunca, insan daha ne ister ki!

4. Misery (1990)

Yalnızca Oscar ödülü kazandırdığı başrol oyuncusu Kathy Bates’in akıl almaz performansı ve ani reflekslerle göz yumduran işkence taktikleriyle değil, King’in dünyasını anlamlandırma konusundaki marifetiyle de çok özel bir uyarlama karşımızdaki!

3. Carrie (1976)

Muazzam gerilim filmlerine imza atarak, yaşayan en acayip yönetmenlerden biri olduğunu özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çektiği çok sayıda filmle kanıtlamış olan Brian De Palma’dan, şaheser ölçüsünde bir Stephen King uyarlaması. Gerçek bir kült klasik!

2. The Shining (1980)

Sinemanın dahilerinden Stanley Kubrick için, Stephen King dünyasını görsele dökmüş en büyük yönetmen demek abartılı bir tanım olmaz herhalde. Bu asla yaşlanmayan ve her izlendiğinde ayrı bir detayla büyüleyen gerilim başyapıtı, pek çoklarına göre en iyi King uyarlaması.

http://www.youtube.com/watch?v=lnY_j85MidU

1. Stand By Me (1986)

Büyümek, bir şeyleri geride bırakmak ve zalim yetişkinlerin çocuk ruhumuzda açtığı yaraları dostlukla onarmak üzerine yazılmış en iyi metinlerden birine, olabilecek belki de en iyi uyarlama. Kusursuz bir 80’ler harikası ve arkadaşlığın ne kadar hayat kurtarıcı olduğuna dair unutulmaz bir film.

Bunlar da var:

King’in imzasını taşıyan romanlardan uyarlanan başka bazı filmler de var. Bunlar arasında ilk elden aklımıza gelenler Firestarter (1984), The Cat’s Eye (1985), The Running Man (1987), Apt Pupil (1998) ve nispeten zayıf uyarlamalar arasında anılabilecek Dreamcatcher (2003), Secret Window (2004), 1408 (2007), Carrie (2013) ve Dark Tower (2017)


Yükleniyor...