Şaka değil gerçek: Donald Duck, Wolverine olursa

Yazı: Melis Tire

Marvel crossover yayınlar yapmayı pek seviyor, malumunuz. Disney’in bu evrene elini atmasıyla birlikte başlayan şakalar da bir bir gerçek oluyor. Geçtiğimiz günlerde Bologna Children’s Book Fair’de ilk kez duyurulan bir çizgi roman ile, üzerine “şaka değil gerçek” etiketi yapıştırılmayı hak eden bir fikri hayata geçiyor: What If Donald Duck Became Wolverine?. 

Evet, Wolverine ve Donald Duck tek vücutta buluşacak. Luca Barbieri’nin yazdığı, Giada Perissinotto’nun resimlediği tek seferlik (en azından şimdilik) macera, 31 Temmuz’da yayımlanacak. Donald Duck karakterinin bu yıl 90 yaşına, birçoklarının favori X-Men kahramanı Wolverine’in ise 50 yaşına giriyor olması bu projenin fitilini ateşlemiş.

Hikâye, en meşhur Wolverine anlatılarından biri olan Old Man Logan’dan ilhamla yazılmış. Donald-Wolverine, hem geçmişe gidip Uncanny X-Men ve Weapon X’le vakit geçirecek hem de yakın geleceğe ışınlanacak. Kendisine bu macerada eşlik edecek başka mashup kahramanlar da söz konusu tabii; Goofy-Hulk ve Mickey-Hawkeye gibi!

Çizgi romanın yazarı Luca Barbieri işin perde arkasını şu sözlerle özetlemiş:

“Donald Duck ve Wolverine bir arada yaşamaları neredeyse imkânsız gibi görünen iki karakter ama aslında çok benzer kişiliklere sahipler. ikisi de çabuk sinirleniyor ve şanssızlar, ancak zorluklar karşısında cesaretlerini kaybetmeyip her zaman büyük bir kalpleri olduğunu gösterirler. Bu noktaya odaklanınca hikâye yazımı da kolay ve eğlenceli bir hâl aldı!”

Wolverine sinematik evrene de dönüyor

Disney’in 20th Century Fox’u almasının ardından çekilen ilk Deadpool macerası yaklaşıyor. Hugh Jackman’ın 2017’den sonra ilk kez Wolverine rolünde kamera karşısına geçtiği Deadpool & Wolverine filminin ilk fragmanı 2024 Super Bowl yayın kuşağında paylaşılmıştı; buradan izlenebilir. Vizyon tarihi 26 Temmuz 2024 olarak açıklanan filmin oyuncu kadrosunda, Succession’daki Tom Wambsgans performansıyla 74. Emmy Ödülleri’nde Drama kategorisinde En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü alan Matthew Macfadyen de var.