Drive My Car yıldızı Hidetoshi Nishijima’nın kariyerinde yeni bir dönemeç

Melankolik, sürreel ve keskin dünyasıyla sinemasal yolculuklara sık sık ilham olan Haruki Murakami külliyatından Kadınsız Erkekler’e, Japonya topraklarının bir başka maharetli ismi Ryûsuke Hamaguchi’nın el atmasıyla ortaya çıkan Drive My Car; kayıp, paylaşılan yalnızlık ve devam etme ihtimali üzerine üç saatlik, zarif bir mucize olarak yer edinmişti akıllarda. Hidetoshi Nishijima ile Tôko Miura başrollü yapım; Cannes’dan Senaryo ödülüyle döndüğü, En İyi Film ile En İyi Yönetmen dâhil dört dalda Oscar adaylığı elde ettiği gibi, Bant Mag.’ın 2021: En iyi 75 film listesinin de ikinci sırasındaydı.


Uluslararası arenada yakaladığı başarının, gördüğü yoğun sevginin ardından Drive My Car; -hâlihazırda Japonya’nın önde gelen oyuncularından olan- Hidetoshi Nishijima’ya da yeni kapılar açmışa benziyor. Dijital platform yarışında gün geçtikçe elini güçlendiren Apple TV+’da yayımlanacak Sunny dizisinde, Nishijima’nın Rashida Jones ile başrolleri paylaşacağı netlik kazandı. Kara komedi türünde olacak yapım, yazar Colin O’Sullivan’ın Dark Manual isimli romanını kaynak materyal belleyecek.

Japonya’nın Kyoto şehrinde konumlanacak Sunny, çocuğu ve eşi (Nishijima) gizemli bir uçak kazasında kaybolunca hayatı altüst olan Suzie’nin (Jones) deneyimlerini yakın plana alacak. Eşinin çalıştığı teknoloji şirketi tarafından kendisine, teselli mahiyetinde Sunny isimli bir robot verilecek Suzie; “hayatındaki boşluğu doldurma” niyetiyle iletilen bu hediyeye ilk başlarda bir miktar içerlenecek. Ne var ki aralarında beklenmedik bir dostluk geliştiği vakit, hem aile üyelerine gerçekte ne olduğuna dair karanlık sırları açığa çıkaracak hem de kendisini, varlığından haberdar bile olmadığı bir dünyadaki tehlikeli bir ağın içinde bulacak.

The End of the F***ing World ve Station Eleven gibi şahanelikler için kamera arkasına geçmiş Lucy Tcherniak’ın yönetmen, The Affair ve The Last Tycoon‘dan anımsanabilecek Katie Robbins’in senarist koltuğuna oturacağı Sunny’nin ne zaman yayımlanacağı henüz netlik kazanmadı.