Dune: The Sisterhood için aranan yönetmen bulundu

Tarihler 2019’un haziran ayını gösterdiğinde, Frank Herbert’ün külliyatına el atan Denis Villeneuve’ün Dune: Part One’ı henüz vizyon görmediği dönemde, HBO Max için yine Dune evreninden bir proje geliştirildiği ortaya çıkmıştı: Dune: The Sisterhood. Dizi, yeni gelişmelerle tekrar gündemde.


İsminden de anlaşıldığı gibi Dune evrenindeki Bene Gesserit isimli kadim kadın topluluğunun hikâyesine odaklanılacak. Kendi zihin ve vücutları üzerinde mutlak hâkimiyet için eğitilen üyelerden oluşan ve bu kabiliyetlerini insanlığı kendi iradelerine ve gizemli planlarına göre yönlendirmek için kullanan topluluğun üyelerine, Dune: Part One’da Rebecca Ferguson (Lady Jessica) ve Charlotte Rampling (Reverend Mother Mohiam) hayat vermişti. Dizide de yer almaları pek mümkün değil gibi gözüküyor zira anlatının, filmde geçen dönemden 1000 sene öncesini mesken tutması bekleniyor.

Dune: Part Two için ön prodüksiyon süreciyle meşgul olan Denis Villeneuve, bu nedenle dümene geçemeyecek olmalı ki Dune: The Sisterhood için yönetmen koltuğuna başka bir ismin oturacağı duyuruldu. Serinin ilk iki bölümü; Chernobyl’deki rejisiyle En İyi Yönetmen dalında Emmy ödülü kazanan, filmografisinde Breaking Bad ve The Walking Dead gibi yapımlar bulunan; aynı zamanda David Bowie, Madonna ve Beyonce gibi isimlerin video kliplerini yönetmiş Johan Renck’e emanet. Daha önce açıklandığı üzere showrunner olarak da Diane Ademu-John (The Haunting of Bly Manor, Empire ve The Originals) görevlendirilmiş.

Johan Renck’in Çek astronot Jakub Procházka’nın biyografisi niteliğindeki yeni filminin de eli kulağında. Kadrosunda Paul Dano, Adam Sandler, Carey Mulligan ve Isabella Rossellini bulunan Spaceman’in 2022 içinde vizyon görmesi planlanıyor.