İşte Dune: Part Two kadrosunun yeni yüzleri

Günümüz Hollywood’unun en maharetli yönetmenleri arasında gösterilen Denis Villeneuve, Frank Herbert’ün “layıkıyla uyarlamanın imkânsız” olduğu söylenen Dune külliyatına el atmış; alkış toplayan ilk film Dune: Part One, 2021’in en büyük sinema olayları arasında gösterilmişti. Filmin hem gişe hem eleştirel başarısından memnun kalınınca gaza basılmış ve Warner Bros. çatısı altında hazırlıklara hız kesmeden başlanmıştı. 20 Ekim 2023’te vizyona girmesi planlanlanan Dune: Part Two’nun oyuncu kadrosuna iki genç yeteneğin katıldığı netlik kazandı: Florence Pugh ve Austin Butler.


Midsommar, Little Women ve Lady Macbeth gibi filmlerdeki performanslarıyla adından söz ettiren Florence Pugh, geçtiğimiz haftalardaki söylentileri doğru çıkarır şekilde, evrene Prenses Irulan Corrino rolüyle adım attı. Timothée Chalamet’nin canlandırdığı Paul Atreides ile romantik bir ilişki içinde göreceğimiz Corrino, kaynak kitaplarda sıkça karşımıza çıkan bir karakter. Once Upon a Time in… Hollywood’dan anımsanabilecek, Baz Luhrmann imzalı Elvis biyografisinde de başrolde izleyeceğimiz Austin Butler ise Baron Harkonnen’in yeğeni Feyd-Rautha suretinde karşımıza çıkacak.

Peki Denis Villeneuve, Dune: Part 2 için ne gibi ipuçları veriyor? Daha önceki demeçlerinde, tanıdığı bir ekiple aynı evreni tekrar ziyaret etmenin sağladığı kolaylıklardan bahsetmişti Kanadalı yönetmen: “Aynı ekiple çalışıyorum, herkes ne yapması gerektiğini biliyor ve sonucun neye benzeyeceğini de biliyoruz. Film zorlu olacak ama adımımızı nereye attığımızı biliyoruz. Senaryo hazır, dolayısıyla kendimden emin hissediyorum.”

Dune gibi yüzlerce karakter, teşkilat, halk ve arka hikâyeyle dolu bir evreni uyarlarken “cesur kararlar” verilmesi gerektiğini söyleyen Villeneuve, bu evreni seyirciye tanıtma işini geride bıraktığı için katabileceği ve derinleştirebileceği detaylarla ilgili daha esnek olabileceğine inanıyor. Anlatısını olabildiğince açık ve bilgisel olarak da yoğun bir şekilde kurgulamak istediğinden; ilk filmde evrenin kendi has, “garip” özelliklerine çok da yer veremediğinden bahsediyor. Artık Dune evrenini her yönüyle tadabileceğimize işaret etmekte.