Dünya dönüyor: Finlandiya marketlerinde satışa çıkacak uçak yemekleri, Hollanda’da sahile vuran kokain paketleri ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.Finlandiya marketlerinde satışa çıkacak uçak yemekleri

Finair, pandemi sürecinde havayolunun nadiren kullanılması sebebiyle uçakta servis ettiği yemeklerin müşterileri tarafından özlendiğini düşündü ve bir hizmet sunmaya başladı; uçak yemekleri artık belirli marketlerden satın alınabilecek. Yemekler business sınıfı için hazırlanan seçkiden oluşacak, haftanın günlerine göre değişiklik gösterecek ve 2 haftada bir yenilenecek. Mutfak olarak da İskandinav ve Japon mutfakları tercih edilecek. Fikrin arkasında havayolu çalışanları için yeni bir iş imkânı sağlamak var.

Hollanda’da sahile vuran kokain paketleri

Hollanda’nıni Borssele kasabasının batısında yer alan Kaloot sahilinin kıyısına 6 Ekim tarihinde, içi kokain dolu 300 adet poşet vurdu. Durumun fark edilmesinin ardından polisler sahili kapattı ve poşetleri ortadan kaldırdı. Haberin ülke çapına yayılmasıyla Kaloot sahilinde yeni bir turizm hareketliliği başladı. Küçük paketlerin gözden kaçmış olabileceği umuduyla sahilde arama yapan insanlar var.

Japonya’da saç baş yolduran oyuncak kapma makinesi

Japonya’da bir kişi, oyuncak kapma makinesinin başında saatler geçirerek oyunu tam 200 kere oynadı ama oyuncak yakalama çabaları sonuçsuz kaldı. Ardından personelle tartışmaya başladı ve neticede polisleri çağırdı. Olay yerine gelip incelemede bulunan polis, bu defa arcade operatöründen makineyi kullanmayı denemesini istedi. Operatör de başarısız tam 300 deneme gerçekleştirdi. Ama bu saç baş yolduracak türden çabanın sonunda bir ödülü yakaladı. Bunun üzerine makinenin üreticisi hakkında yasal işlem başlatılmadı. 200 defa şansını deneyen müşteri ise intikamını Twitter üzerinden alıyor. Yaşadığı çileden çıkaran olayı anlattığı tweet viral oldu. 

Pompeii’de lanetli oldukları gerekçesiyle iade edilen çalıntı tarihî eserler

Pompeii Arkeoloji Parkı’na Nicole adıyla imzalanmış bir mektup geldi. Kanadalı Nicole, mektupta bundan 15 yıl önce “henüz genç ve safken” turist olarak Pompeii’yi ziyaret ettiğini ve parktan birkaç çömlek ve mozaik parçası çaldığını belirtti. Dahası, bu tarihî eserleri ziyaretinden beri yaşadığı bir dizi kötü olaydan sorumlu tuttuğunu açıkladı. Mektupta arkadaşına hediye ettiği bir mozaik parçası haricinde aldığı her şeyi bu nedenle iade ettiğini belirten Nicole, bu iadeyi bir seyahat acentesi aracılığıyla gerçekleştirmiş. Ancak işin daha da ilginci, Nicole, Pompeii’den eser çalıp kötü şans getirdiği gerekçesiyle iade eden ilk kişi değil. Arkeoloji parkının sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre her yıl yüzlerce ziyaretçi, çaldıkları parçaları lanetli olduğu için geri gönderiyor.

Tarihin uzay mühendisliği okuyan en genç öğrencisi

ABD’nin Georgia eyaletinde Marietta şehrinde yaşayan Caleb Anderson henüz 12 yaşında. 1 yaşında okumayı öğrenmiş, 2 yaşında işaret dilini kullanmaya başlamış. Aynı yaşta Birleşik Devletler Anayasası’nı okuyup anlayabilen Caleb, 3 yaşına geldiğinde 4 dil biliyormuş. Okul hayatına hızlı bir giriş yapıp, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini hızla tamamlamış. Ardından da Chattahoochee Technical College’da Havacılık ve Uzay Mühendisliği okumaya başlamış. Burada ikinci sınıfta eğitim görürken Georgia Tech’teki Havacılık ve Uzay Mühendisliği’ndeki yöneticilerin dikkatini çekmiş ve ardından bu okuldan kabul almış. Georgia Tech’ten Professor Mark Costello da, genç öğrencileri Caleb hakkında sorulan sorulara yanıtını “Programımız için mükemmel bir aday ve çok başarılı” şeklinde veriyor. Caleb’i, The Big Bang Theory dizisinin Sheldon’ının gerçek hayattaki karşılığı olarak görenler de var.