Dünya dönüyor: San Francisco’da 6 sokak öteye taşınan viktoryen bina ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

San Francisco’da 6 sokak öteye taşınan viktoryen bina

San Francisco’da “İngiliz Evi” olarak anılan 139 yaşındaki bina, yerine 48 katlı yeni bir binanın inşa edilmesi için temeliyle birlikte 6 sokak öteye taşındı. Yeşil renkli, büyük pencereli, kahverengi ön kapılı viktoryen bina bir süredir kullanılmıyordu ve etrafına dikilmiş yeni binaların gölgesinde bakıma muhtaç bir hâlde duruyordu. Ev sahibi Tim Brown’a 400 bin dolara mal olan taşınma sonrası, İngiliz Evi’nin yeni adresinde 7 haneli bir konut olarak kullanılması bekleniyor.

ABD’de relokasyon işlemleri 100 yılı aşkın süredir profesyonel bir şekilde icra ediliyor. San Francisco’daki taşınmaların tarihini irdeleyen Diane C. Donovan imzalı San Francisco Relocated isimli kitabı meraklıları için buraya bırakalım.

Bay Patates Kafa ve Bayan Patates Kafa’nın kutularından silinecek cinsiyet unvanları

Hasbro, klasik oyuncakları Bay Patates Kafa ve Bayan Patates Kafa’nın kutularını cinsiyetlerinden arındırmaya hazırlanıyor. Oyuncaklar orijinal isimlerini korurken; şahıs unvanları kutular üzerinden silinecek. Oyuncaklardaki cinsiyet unvanlarının kimliklere ve aile yapısına set çektiğini vurgulayan Hasbro, yeni kutuları bu yıl içerisinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Çin’de boşandığı eşine mahkeme kararıyla ev işi tazminatı ödeyecek adam

Pekin’de 5 yıllık evliliğin ardından eşine boşanma davası açan Chen isimli bir adamın, eşi Wang’a binlerce dolarlık ev işi tazminatı ödemesi hükmedildi. Karar, Wang’ın evlilikleri boyunca tüm ev işlerini kendisinin yaptığı ve çocuklarının yetiştirilmesinde Chen’in bir sorumluluk almamasına dayandırıldı. Wang’ın 24.700 dolar değerindeki tazminat talebi mahkeme kararıyla 7.700 dolara düşürüldü.

Çin’de geçen yıl yürürlüğe giren yeni medeni kanuna göre boşanma davalarında; aile içerisinde çocukların yetiştirilmesi, yaşlıların bakımı gibi doğrudan maddî karşılığı olmayan ev içi işleri üstlenen taraf tazminat hakkı kazanabiliyor. Wang lehine verilen bu kararının Çin’de mihenk taşı olması bekleniyor.

Arizona’da işe gitmemek için kaçırılma senaryosu yazan çalışan

İşten bir süreliğine azat olmak için kullanılan en sık yöntem doktordan rapor almaktır. Arizona’da -belki de bu yöntemi çok sık kullanmış- 19 yaşındaki bir çalışan, kendisini darp edip, sıkıca bağlayıp yolun kenarına atarak kaçırıldığını iddia etti ve çalışması gereken vardiyaya katılmadı. Hikâyesini güçlü kılmak için derin de bir senaryo yazan Brandon Soules, evinin önünde iki kişi tarafından dövülerek kaçırıldığı, zengin bir babası ve çölde gömülü bir hazinesi olduğu yönünde polise ifade verdi.

Solues’in evinin sokağına bakan kamera kayıtlarını inceleyen polis herhangi bir darp veya kaçırılma hadisesi göremeyince, Soules işe gitmemek için her şeyi kafasında yazdığını itiraf etmek zorunda kaldı. Kamu kaynaklarını israf etmekle tutuksuz yargılanacak Soules mahkeme tarihini bekliyor.

Yazı: Taylan Yılmaz

Yükleniyor...