Edgar Wright’tan tüyler ürpertici bir zamanda yolculuk öyküsü

Edgar Wright’ın, 2020’de vizyona girmesi beklenirken pandemiden dolayı bir yılı aşkın süredir rötar haberleriyle gündeme gelen son incisinden yeni fragman geldi. 

Shaun of the Dead, Hot Fuzz gibi komedilerle adını duyurmuş olsa da zamanla diğer türlere de göz kırpan Wright; en yüksek hasılata ulaşan işi, aksiyon-soygun filmi Baby Driver’ın ardından, zaman atlamalı bir psikolojik gerilim-korku öyküsü olan Last Night in Soho ile karşımızda. Nicolas Roeg’un Don’t Look Now ve Roman Polanski’nin Repulsion’ını bu projenin ilham kaynakları arasında gösteren Wright’a senaryoda, Penny Dreadful ve 1917’nin yazarlarından Krysty Wilson-Cairns eşlik ediyor.

Last Night in Soho 22 Ekim’de Türkiye sinemalarında gösterime girecek.

Geçmiş içeri girmenize izin verdiğinde, gerçek ortaya çıkacak.”

Göz kamaştırıcı bir şarkıcı olan idolü Sandy ile karşılaştığı 1960’lara esrarengiz bir şekilde gidebilen, moda tasarımına tutkulu genç Eloise odaklı çıktığımız gezintide; dönemin Londra’sının göründüğü gibi olmadığına ve zamanın karanlık sonlara doğru parçalandığına şahit olacağız. Screen Rant’e göre bu iki karakter arasında Fight Club-vari bir dinamik var. Anya Taylor-Joy tarafından seslendirilen, Petula Clark’ın şehir merkezi güzellemesi “Downtown” ile açılan tanıtım videosu; zamanın değişken olduğu ve Londra’nın ışıltılıyken sabit kaldığı ürkütücü bir deneyime çağırıyor.

Wright mekân tercihiyle ilgili, “Son 25 yılda çok fazla zaman geçirdiğim Londra’nın merkezi, özellikle Soho hakkında hiç film yapmadığımı fark ettim. Bu film, yaşadığım Londra ile ilgili.” demişti. Keskin renkli ışıklar, parlak efektler ve sarmal kamera kullanımıyla, Georges Clouzot’nun 1964 yapımı Inferno’suna saygı duruşunda bulunduğunu düşündürten fragmana ulaşmak için bir tık yeterli.

Kimleri izleyeceğiz?

Filmin başrollerini son yıllarda yıldızı gittikçe parlayan iki isim, Jojo Rabit’ten anımsadığımız Thomasin McKenzie ve The Queen’s Gambit’ten Anya Taylor-Joy üstleniyor. Empire’a verdiği röportajda Edgar Wright, Anya Taylor-Joy’u başlangıçta Eloise için düşündüğünü ancak onun Split’te de benzer bir karakter canlandırdığını görünce fikrini Sandy yönünde değiştirdiğini söylemişti. Yönetmen, Eloise’e hayat veren McKenzie’den de övgü dolu sözlerle bahsetti.

Oyuncu kadrosunda karşılaştığımız diğer isimler; 11. doktorumuz, Prens Philip’imiz ya da yakında tanışacağımız Daemon Targaryen’imiz Matt Smith, Game of Thrones’un Olenna Tyrell’i merhum Diana Rigg, A Taste of Honey ile Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülüne uzanan Rita Tushingham ve Billy Budd, Superman, The Collector gibi yapımlardaki performanslarıyla akıllarda kalan Terence Stamp.

Wright, filmlerini perdede göstermekte ısrarcı

Projenin vizyon tarihinin ilk ertelenişini Twitter’dan “Başkasının geçmişine musallat olduk ama gelecekte görüşürüz.” sözleriyle duyuran yönetmen, ikinci ertelemeye ise “sinemada olabilme” arzusu nedeniyle karar vermiş. Bu yılın başlarında Sundance’de sarf ettiği “Filmi, büyük ekranda seyretme şansı varsa şahsen mutlulukla beklerdim çünkü bu şekilde izlenmek için çekilmişti.” sözleriyle kararlı duruşunu koruyan Wright’ın, aynı festivalde prömiyer yapan belgeseli The Sparks Brothers ise ABD’de 18 Haziran’da vizyona girecek. 

Yazı: İlayda Güler