Efterklang ile kendimizi paylaşma pratikleri

Yazı: Güven Yalın - Fotoğraf: Søren Lynggaard

“Kendimizin ötesine uzanma eylemine, iç dünyamızın ötesine geçmeye ve kendimizi başkalarıyla paylaşmaya cesaret ederek, ışığa ulaşan bir bitki gibi kırılganlığımızı sergilemeye adanmış bir şarkı.”

Casper Clausen, yeni Efterklang teklisi “Plant”in özünü bu sözlerle tanımlamış. Şarkı aynı zamanda City Slang etiketiyle yayımlanacak yeni albümün de habercisi. Danimarkalı grubun diskografisinin yedinci uzunçaları olacak koleksiyonun ismi de Things We Have In Common. 

Guatemalalı müzisyen ve besteci Mabe Fratti eşliğinde kaydedilen “Plant”in temelleri, iki yıl önce Efterklang üyelerinin dünyanın farklı köşelerinden müzisyenleri bir araya getirdiği yaz kampı Sommertræf’te atılmış. Dingin atmosferi ve akıcı melodileriyle kana karışan, ilerledikçe genişleyen synth katmanlarıyla etrafınızı sarıp sarmalayan bir parça.

Yeni Efterklang şarkısının Søren Lynggaard ve Niels Buhl Hendrikse yönetmenliğinde hayat bulan harika bir klibi de var. Pürüzsüz geçişleriyle hem nefis manzaralara hem de hayatın içinden anlara götüren “Plant” videosu; Danimarka, İsveç, Portekiz ve ABD’de yapılan çekimleri bir araya getiriyor.   

27 Eylül’e tarihlenen yeni albüm Things We Have In Common’da bir başka Mabe Fratti düeti daha yer almakta. Ayrıca Beirut’la kaydedilen “Getting Reminders” da albümün akışında. Kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.

Efterklang
Things We Have In Common

01- Balancing Stones (feat. Mabe Fratti)
02- Plant (feat. Mabe Fratti)
03- Getting Reminders (feat. Beirut)
04- Ambulance
05- Leave It All Behind
06- Animated Heart (feat. Sønderjysk Pigekor)
07- Shelf Break
08- Sentiment
09- To A New Day (feat. Sønderjysk Pigekor)


Casper Clausen, ay sonu Cappadox’ta 

Efterklang solisti Casper Clausen, 23-26 Mayıs tarihlerinde Kapadokya’ya “Değişen Gökler” temasıyla dönecek Cappadox’un da konuklarından biri. Solo işlerinde avant-pop etkisindeki kompozisyonları ve karakteristik vokalleriyle farklı duygulara temas eden Casper Clausen’a 25 Mayıs’ta Cappadox’ta vereceği konserde TSU! gitarıyla, Aylin Güngör de görselleriyle eşlik edecek.